Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing przygotowuje się do seryjnej budowy MQ-25 Stingray

Wizja artystyczna nowego centrum produkcyjnego MQ-25 Stingray, które zostanie zbudowane na lotnisku MidAmerica St. Louis. Fot. Boeing

17 września koncern Boeing poinformował, że seryjna produkcja bezzałogowych samolotów tankowania powietrznego MQ-25A Stingray będzie odbywać się w nowym zakładzie, który zostanie zbudowany na terenie portu lotniczego MidAmerica St. Louis.

Według planów centrum produkcyjne zostanie ukończone w 2024 roku i początkowo będzie zatrudniać około 150 pracowników. Wraz z rozbudową potencjału i uruchomieniem produkcji poziom zatrudnienia ma wzrosnąć do 300 osób. Jak podkreśla producent, nowe etaty mają być przeznaczone dla nowo zatrudnianych pracowników, a nie przesunięć z innych centrów produkcji koncernu Boeing. Budowa nowego obiektu pozwoli na podział działań pomiędzy głównymi punktami produkcyjnymi w rejonie St. Louis – znajdują się tam linie montażowe wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-15 Eagle oraz F/A-18E/F Super Hornet.

Zlokalizowanie nowej inwestycji na terenie lotniska MidAmerica St. Louis nie powinno zaskakiwać. Już od dłuższego czasu jest ono ważnym partnerem dla Boeinga w programie MQ-25 Stingray – bazuje na nim prototypowy egzemplarz, który jest wykorzystywany do lotów testowych oraz prób z maszynami załogowymi. W ostatnich miesiącach powyższe lotnisko było centrum prób tankowania w powietrzu z samolotami Boeing F/A-18F Super Hornet, Northrop Grumman E-2D Hawkeye oraz Lockheed Martin F-35C Lightning II.

Obecnie Boeing realizuje produkcję pierwszych dziewięciu egzemplarzy MQ-25 Stingray (w tym dwóch nielotnych, które będą przeznaczone do prób naziemnych). Zgodnie z planem zostaną przetransportowane do MidAmerica drogą lądową i dopiero stamtąd zaczną wykonywać loty próbne i testowe. Łącznie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ma zamówić około 76 seryjnych samolotów tego typu. Nie można wykluczyć zwiększenia zamówień wraz z rozwojem konstrukcji i rozszerzenia możliwości operacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc