Zaloguj

Boeing pewien kontraktu na MH-139

9 października media amerykańskie poinformowały, że żaden z konkurentów dla konsorcjum Boeing Leonardo nie zgłosił skargi na rozstrzygnięcie programu zakupu następców dla śmigłowców Bell UH-1N Huey eksploatowanych przez USAF.

Powyższe decyzje, upublicznione przez oddziały zajmujące się kontaktami z mediami, oznaczają, że ani Lockheed Martin oraz Sierra Nevada Corp. nie chcą zaskarżyć wyboru Departamentu Obrony. Tym samym Boeing i Leonardo mają otwartą drogę do realizacji programu MH-139. Ostatecznie USAF otrzyma do 84 śmigłowce tego typu, których rozwiązania techniczne będą oparte na HH-139A eksploatowanych przez włoskie siły zbrojne.

Wybór oferty Boeinga i Leonardo nastąpił 24 września. Wstępna umowa opiewa na cztery egzemplarze z opcją na 80 kolejnych. Całość ma kosztować 2,4 mld dolarów, co ciekawe Departament Obrony zakładał wydanie na nowe śmigłowce kwoty do 4,1 mld dolarów. Pierwsze z nich mają trafić do służby do 2021 roku. Ich głównym zadaniem będzie zabezpieczenie baz wyposażonych w międzykontynentalne pociski balistyczne. Dodatkowo znajdą zastosowanie w transporcie VIP, wsparciu działań humanitarnych, pomocy innym agencjom federalnym (m.in. NASA), loty dozorowe czy wsparcie ośrodków szkolenia pilotów.

MH-139 będą montowane w zakładach koncernu Leonardo w Filadelfii. Część komponentów będzie pochodzić także z zakładów WSK PZL Świdnik S.A..

(ŁP) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc