Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Boeing 737 dla polskich VIP

Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia, 10 stycznia br. koncern Boeing oraz konsorcjum Glomex i Lufthansa Technik złożyły wstępne oferty w przetargu na zakup trzech średnich samolotów przeznaczonych do transportu rządowych VIP. W dalszej procedurze postępowania Inspektorat Uzbrojenia wybierze którąś z nich jako dostawcy maszyn.

Przypomnijmy, będzie to jeden egzemplarz używany, który ma zostać dostarczony jeszcze w bieżącym roku, a także dwa fabrycznie nowe samoloty, które mają trafić do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie w latach 2020-21.

Oba podmioty chcące dostarczyć samoloty Siłom Powietrznym zaoferowały ten sam model, czyli Boeinga 737-800. Ten najpopularniejszy, w swojej klasie, samolot jest także oferowany w dedykowanej wersji przeznaczonej do przewozu VIP pod oznaczeniem BBJ2.

Dostarczony w bieżącym roku egzemplarz używany ma charakteryzować się możliwością zabrania na pokład nie mniej niż 132 pasażerów, a jego zasięg pozwalać na lot międzykontynentalny z jednym międzylądowaniem. Maszyny fabrycznie nowe mają charakteryzować się możliwością przewozu nie mniej niż 65 pasażerów, a przy ograniczeniu liczby do 30 pozwalać na lot międzykontynentalny bez międzylądowania.

Powyższe informacje oznaczają jedno. Polska będzie drugim państwem w Europie (po Białorusi), który do przewozu rządowych VIP będzie wykorzystywać samoloty rodziny Boeing 737 Next Generation. Obecnie w tej roli są wykorzystywane m.in. przez Australię, Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone, Tajlandię, Republikę Południowej Afryki, Białoruś, Kazachstan, Indie.

reklama MBDA

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc