Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Black Hawki zakontraktowane

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 25 stycznia w zakładach PZL Mielec odbyła się uroczystość podpisania kontraktu na zakup czterech wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk, które mają trafić do 7. Eskadry Działań Specjalnych.

Przedmiotem umowy jest dostawa 4 śmigłowców S-70i Black Hawk do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln. złotych. Cała kwota umowy stanowi 683,4 mln. złotych brutto z pakietami: logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną. Terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2019 roku. Mają być także interoperacyjne z siłami szybkiego reagowania państw NATO. Można założyć, że śmigłowce mogą otrzymać konfigurację zbliżoną do maszyn zamówionych (i dostarczonych) do Chile. Jak ujął to minister Mariusz Błaszczak, ma to być początek współpracy z PZL Mielec – może to oznaczać kontynuację zakupów w kolejnych miesiącach.

Minister Błaszczak powiedział - Wynegocjowaliśmy dobrą cenę. Ta cena śmigłowca, to cena za jaką Polska Policja kupiła sprzęt, plus oczywiście to wszystko, co związane jest z potrzebami Wojska Polskiego, a w szczególności Wojsk Specjalnych. To jest uzbrojenie, to jest doposażenie, to są wszystkie urządzenia, które stanowią o możliwościach wykorzystania tego śmigłowca we wsparciu działań wojskowych we wszystkich przedsięwzięciach, które realizują Wojska Specjalne. Ten śmigłowiec ma charakter modułowy. To jest także sprzęt, który będzie wykorzystywany w zależności od potrzeb. To jest sprzęt najwyższej jakości. (...) Osiągnęliśmy wspólny sukces, dlatego, że Wojsko Polskie będzie dysponować tymi śmigłowcami. Pozyskaliśmy je za dobrą cenę. I to jest właśnie miara naszego sukcesu. Pracownicy z Mielca będą mieli pracę, co też jest niezwykle istotne. To jest pierwszy etap współpracy Wojska Polskiego z PZL Mielec.

Przypomnijmy, S-70i dla Chile otrzymały m.in. silniki T700-GE-701D, opancerzenie foteli pilotów, transponder APX-117, wciągarkę ratowniczą, mocowania do desantowania z wykorzystaniem techniki szybkiej liny, radar pogodowy, filtry wlotów powietrza do silników, elektrooptyczną głowicę obserwacyjną FLIR, podkadłubowy hak do podwieszania ładunków zewnętrznych oraz układ namierzania sygnałów SAR DF-500.

Kontrakt z MON to pierwszy, tegoroczny, sukces programu S-70i Black Hawk. Dotychczas maszyny trafiły do eksploatacji w Arabii Saudyjskiej, Meksyku, Kolumbii, Chile, Turcji, Brunei, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce. Wkrótce lista użytkowników może się powiększyć o Filipiny.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc