Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Białorusini remontują i wydłużają resursy pocisków R-73

Białorusini wyremontowali i wydłużyli resursy techniczne pierwszej partii pocisków R-73. Fot. Ministerstwo Obrony Białorusi

4 marca Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że pod koniec lutego lotnictwo wojskowe tego kraju przeprowadziło pierwsze strzelania rakietowe z wykorzystaniem kierowanych pocisków powietrze-powietrze R-73, które przeszły proces remontów i wydłużenia resursów technicznych.

Pociski, stanowiące podstawowe uzbrojenie białoruskich samolotów bojowych w walkach na bliskim zasięgu, przeszły prace w zakładach przemysłu obronnego należących do Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego. W czasie pierwszych strzelań, z wykorzystaniem odrzutowych samolotów szkolno-bojowych Jakowlew Jak-130, zrealizowano pełny cykl prób. Wszystkie odpalone pociski trafiły w przygotowane cele pozorne.

Kierowane pociski R-73 są produkowane od 1982 roku. Początkowo przemysł radziecki dostarczał je z dwóch zakładów, jednak po rozpadzie ZSRR jeden z nich znalazł się poza granicą rosyjską (w Gruzji). W ciągu lat wyeksportowano je do wielu państw mających pozytywne stosunki dyplomatyczne z ZSRR, a później Rosją. Wśród nich znalazła się także Polska (m.in. z nadwyżek sprzętowych Luftwaffe, po przejęciu samolotów MiG-29).

Możliwość naprawy i recertyfikacji pocisków R-73 umożliwi Białorusinom utrzymanie dotychczasowych zapasów na odpowiednim poziomie bez potrzeby zakupu nowej partii w Rosji. Tego typu sytuacja pozwoli na zabezpieczenie potrzeb lotnictwa wojskowego w ciągu najbliższych lat. Nie jest wykluczone, że Białorusini będą mogli zaoferować usługę innym klientom.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Białorusini remontują i wydłużają resursy pocisków R-73”

  1. To świetna rakieta do walki powietrznej w ten hicior.rodem jeszcze z ZSRR akurat wierzę, ZSRR zbudowało.parę super rzeczy Rosja stara się na tym jechać do dziś.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc