Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Bell dostarczy śmigłowce Siłom Obronnym Jamajki

Siły Obronne Jamajki staną się kolejnym militarnym użytkownikiem wielozadaniowych śmigłowców Bell 505. Fot. Bell

8 lutego Bell Textron Inc. poinformował o podpisaniu kontraktu z Siłami Obronnymi Jamajki w sprawie zakupu i dostawy sześciu wielozadaniowych śmigłowców Bell 505. Jest to kolejny militarny sukces powyższego modelu, który także jest promowany w Polsce.

Zgodnie z komunikatem producenta wiropłaty zostaną dostarczone w konfiguracji pozwalającej na wsparcie służb porządku publicznego w kraju oraz zadań szkolno-treningowych w lokalnym ośrodku szkolenia pilotów wojskowych. Powyższa placówka stanowi szkołę lotniczą dla pilotów śmigłowców dla kilku państw obszaru Karaibów. Umowa pomiędzy stronami to kolejny pokaz długoletniej współpracy. Pierwsze śmigłowce firmy Bell (model 47G) zostały zakupione przez Siły Obronne Jamajki w 1963 r. Obecnie w eksploatacji znajdują się wiropłaty Bell 407 (do zadań patrolowych), Bell 412 i 429 (transportowo-ratownicze).

Umowa z Jamajką to nie jedyny sukces programu w ostatnich dniach. 4 lutego w Pradze przekazano pierwszy w Europie egzemplarz modelu 505 w wersji NXi. Zmiany obejmują zastosowanie nowej generacji awioniki pokładowej firmy Garmin (m.in. zabudowano nowe procesory o zwiększonej mocy obliczeniowej, a także wyświetlacze o zwiększonej rozdzielczości) oraz zastosowanie dwukanałowego układu FADEC.

Dotychczas Bell dostarczył około 300 śmigłowców modelu 505. Wśród klientów są różnorodni operatorzy prywatni, a także Straż Wybrzeża Japonii, służby porządku publicznego w Alameda, Stockton i Sacramento w Stanach Zjednoczonych, a także Siły Zbrojne Czarnogóry.

Także w Polsce Bell Textron wykorzystał m.in. ubiegłoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, aby zaprezentować tę konstrukcję przedstawicielom strony służb porządku publicznego oraz wojska. Bell 505 jest promowany m.in.. jako ewentualny następca dla obecnie eksploatowanych śmigłowców szkolno-treningowych PZL Świdnik SW-4 Puszczyk. Również Komenda Główna Policji, w najbliższych latach, planuje zakup przynajmniej trzech kolejnych jednosilnikowych wiropłatów przeznaczonych do zadań patrolowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc