Zaloguj

Belgowie wybrali F-35A Lightning II?

21 października prasa belgijska poinformowała, nieoficjalnie, że rząd podjął decyzję o wyborze amerykańskiej oferty w programie zakupu następców dla obecnie eksploatowanych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.

Według źródeł lokalnych rząd zdecydował się na ofertę składającą się z Lockheed Martin F-35A Lightning II, w którego promocji aktywnie uczestniczyły amerykańskie władze federalne. W pokonanym polu znalazł się, oferowany przez Wielką Brytanię, Eurofighter Typhoon. Upublicznienie powyższej decyzji ma zapaść w ciągu najbliższych dni – rząd chce bowiem odpowiednio umotywować wybór producenta ze Stanów Zjednoczonych.

W przypadku upublicznienia, będzie to kolejny sukces F-35 Lightning II na rynku europejskim. Dotychczas powyższa konstrukcja została zakupiona na Starym Kontynencie przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Norwegii oraz Danii. Dodatkowo jest promowana w Niemczech, Finlandii, Hiszpanii czy Polsce – w większości przypadków jej głównym rywalem jest Eurofighter Typhoon.

Przypomnijmy, Belgia w ramach programu wyboru następcy dla F-16AM/BM Fighting Falcon planuje zakup 34 wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia. Ważnym argumentem stojącym za F-35 jest wcześniejszy wybór przez Holandię oraz możliwość współpracy szkolno-operacyjnej z sojusznikami z NATO.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc