W poniedziałek 5 października br. odbył się Polsko-Brytyjski Okrągły Stół na temat Polityki Bezpieczeństwa. Rozmowy prowadzono w formie wideokonferencji, a zorganizowało je Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wspólnie z ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie. „Jest to nowa formuła współpracy Polski i Wielkiej Brytanii w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, angażujące prezydenckie BBN oraz brytyjski Cabinet Office”, w komunikacie podało BBN.
Polsko-brytyjskie rozmowy miały charakter zamknięty, ale z informacji udostępnionych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wynika, że wzięli w nich udział: Szef BBN Paweł Soloch, doradca Premiera Wielkiej Brytanii ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych David Quarrey, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, a także przedstawiciele resortów obrony i spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii.
🇵🇱🇬🇧W poniedziałek odbył się pierwszy polsko-brytyjski okrągły stół w sprawach bezpieczeństwa z udziałem BBN oraz Cabinet Office. Dyskutowali Szef BBN @SolochPawel, d-ca premiera WB do spraw zagranicznych @DavidQuarrey, MON i MSZ, Szef @SztabGenWP @PLinNATO @UKNATO @ukinpoland
— BBN (@BBN_PL) October 6, 2020
W komunikacie BBN czytamy, że Polska i Wielka Brytania blisko współpracują na rzecz wzmacniania odstraszania o obrony na wschodniej flance NATO, a także wspierają się w tworzeniu tzw. szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Siły zbrojne Polski i Wielkiej Brytanii zaangażowane są również we Wzmocnioną Wysuniętą Obecność NATO (enhanced Forward Presense – eFP). Żołnierze z Wielkiej Brytanii współtworzą batalionową grupę bojową, stacjonującą we wschodniej Polsce, w okolicy Orzysza (państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a oprócz nich i Wielkiej Brytanii żołnierzy do grupy skierowały Rumunia i Chorwacja). Ponadto Wielka Brytania jest państwem ramowym eFP w Estonii, która jest ważnym miejscem z punktu widzenia zabezpieczenia wschodniej flanki NATO.
Wielka Brytania w ostatnim czasie zachęca Polskę do zacieśnienia współpracy obronnej i zbrojeniowej na linii Warszawa-Londyn. Podczas wrześniowego XXVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (8-10 września 2020 r.) Wielka Brytania miała status państwa wiodącego, a brytyjskie firmy prezentowały ofertę uzbrojenia i współpracy przemysłowej dla Polski, przede wszystkim w programach dotyczących pozyskania nawodnych okrętów wielozadaniowych „Miecznik” (firma Babcock International oferuje Polsce fregaty typu Arrowhead 140), niszczycieli czołgów „Ottokar-Brzoza” (MBDA oferuje integrację z platformą kołową lub gąsienicową wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone) czy systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” (MBDA proponuje system z pociskiem CAMM).
Warto również odnotować, że 9 września br. (a więc w czasie trwania kieleckiego MSPO), szef BBN Paweł Soloch spotkał się z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii Jeremym Quinem, który jest odpowiedzialny za zamówienia obronne. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podało wówczas w komunikacie, że podczas spotkania rozmawiano m.in. o „priorytetach polskiej i brytyjskiej polityki bezpieczeństwa oraz o współpracy sektora przemysłu obronnego”. BBN napisało również, że brytyjski minister wyraził m.in. chęć kooperacji w rozwoju i modernizacji sprzętu dla potrzeb Sił Zbrojnych, w tym zwłaszcza na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz obrony powietrznej”.
(Łukasz Prus) | Foto: BBN/Twitter |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Oby wynikiem tych rozmów była produkcja CAMM/CAMM-ER i BRIMSTONE 3 w Polsce.
Fajnie, ale licencja na CAMM pokazała by że nasze dobre stosunki mają konkretny wymiar