Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

BALTOPS 50 – okręty wyruszyły w morze

W niedzielę 6 czerwca z portu w Gdyni wyszły zagraniczne okręty uczestniczące w jubileuszowych 50. już ćwiczeniach morskich BALTOPS. Na zdjęciu amerykański niszczyciel Roosevelt. Fot.: Andrzej Nitka

W niedzielę 6 czerwca z portu w Gdyni wyszły zagraniczne okręty uczestniczące w jubileuszowych 50. już ćwiczeniach morskich BALTOPS. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne związane z pandemią COVID-19 faza portowa ćwiczeń została znacznie skrócona, zaś okręty koncentrowały się w kilku o nie jak dotychczas w jednym porcie.

W związku z tym do Gdyni zawinęły tylko pięć zagranicznych okrętów, dodatkowo jeden zakotwiczył na redzie. Były to: amerykański niszczyciel Roosevelt (DDG 80), który zawinął 5 maja, niemiecka fregata Sachsen (F 219) weszła 4 maja, włoska fregata Antonio Marceglia (F 597) zacumowała 4 maja, niemiecka korweta Ludwigshafen am Rhein (F 264) zawinęła 5 maja oraz fiński stawiacz min Hämeenmaa (02), który zawitał do Gdyni jako pierwszy już 3 maja. Ponadto od 5 maja na redzie gdyńskiego portu kotwiczyła szwedzka korweta Karlstad (K 35).

Niemiecka fregata Sachsen. Fot.: Andrzej Nitka

Założeniem ćwiczenia BALTOPS jest prowadzenie w rejonie Morza Bałtyckiego międzynarodowej operacji morsko-powietrzno-lądowej z użyciem sił i środków państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. W tegorocznych manewrach weźmie udział około 40 okrętów, 60 samolotów i 4000 żołnierzy z 16 państw NATO i dwóch państw partnerskich (Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Królestwa Niderlandów, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielki Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki).

Niemiecka korweta Ludwigshafen am Rhein. Fot.: Andrzej Nitka

Po raz pierwszy BALTOPS będzie dowodzony przez dowódcę Morskich Siły Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO - Naval Striking and Support Forces NATO) nie z pokładu okrętu, lecz z jego kwatery w miejscowości Oeiras w pobliżu Lizbony. Natomiast siły amerykańskie tj. 2. Ekspedycyjna Grupa Uderzeniowa ESG-2 (Expeditionary Strike Group 2) i 2. Ekspedycyjna Brygada Piechoty Morskiej (II Marine Expeditionary Brigade) będą dowodzone z pokładu amerykańskiego okrętu dowodzenia Mount Whitney (LCC 20).

Fiński stawiacz min Hämeenmaa. Fot.: Andrzej Nitka

Ćwiczenie BALTOPS 50 podzielono na dwie fazy. Pierwsza zakłada szkolenie na morzu - combat enhancement training (CET) i force integration training (FIT), a druga ćwiczenia taktyczne (tactical exercise - TACEX). W ciągu pierwszych sześciu dni ćwiczeń (faza CET/FIT) okręty i samoloty działać będą głównie w rejonie Cieśnin Duńskich, koncentrując się na operacjach morskich mających zapewnić dostęp i swobodę żeglugi na Morzu Bałtyckim. Następnie uczestniczące jednostki przemieszczą się na wschód. Manewry zakończy się fazą TACEX obejmująca elementy projekcji siły na ląd podczas demonstracyjnej operacji desantowej na litewskim wybrzeżu. W ramach tej fazy dowódcy mają większą swobodę w prowadzeniu własnych założeń taktycznych, co ma na celu lepsze odwzorowanie działań w rzeczywistych realiach. Tegoroczne ćwiczenia BALTOPS zakończą 18 czerwca tradycyjnie w Kilonii.

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc