reklama Helikon-Tex

Bahrajn zakupił F-16V Fighting Falcon

17 października władze Bahrajnu poinformowały o podpisaniu kontraktu na zakup wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16V Fighting Falcon, które mają stanowić trzon lotnictwa wojskowego w pierwszej połowie bieżącego wieku.

Według komunikatu, umowa o wartości 3,8 mld dolarów, została podpisana w czasie odbywającej się w Bahrajnie wystawy BIDEC 2017 i zakłada dostawę szesnastu nowych samolotów. Dotychczas producent ani rząd amerykański, pośredniczący ze względu na zastosowanie procedury FMS, nie skomentowały deklaracji władz Bahrajnu.

Najprawdopodobniej w niniejszej kwocie znalazł się zarówno zakup nowych F-16V oraz modernizacja posiadanych przez siły zbrojne tego kraju F-16C/D Block 40. We wrześniu bieżącego roku Departament Stanu wydał bowiem zgodę na oba projekty, których łączna kwota opiewała na około 3,8 mld dolarów. Wniosek eksportowy dotyczył wówczas zakupu 19 nowych F-16V.

Podpisanie kontraktu na F-16V oznacza, że urealnia się odbudowa linii montażowej, która obecnie przenoszona jest do Greenville. Lockheed Martin aktywnie promuje nowy F-16 na rynkach, oferta zakupu trafiła do Chorwacji, a dodatkowo prowadzone są zabiegi związane z zainteresowaniem Bułgarii.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc