Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BAE Systems z umową na dowódcze ACV

W maju br. Departament Obrony zamówił kolejną partię transporterów ACV, które mają trafić do USMC w konfiguracji wozów dowodzenia. Fot. USMC

9 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem BAE Systems w sprawie zamówienia partii amfibijnych kołowych pojazdów opancerzonych ACV przeznaczonych dla Korpusu Piechoty Morskiej.


Majowa umowa ma wartość 89,5 mln USD (fundusze zostały uruchomione w całości w momencie podpisania kontraktu) i zakłada dostawę czternastu pojazdów w wersji wozu dowodzenia. Zamówienie ma zostać zrealizowane do lipca 2024 roku – jest to pierwsze (formalnie) zlecenie na produkcję i dostawy trzeciej wersji seryjnej ACV. M.in. w marcu bieżącego roku uruchomiono fundusze związane z opracowaniem kołowego wozu zabezpieczenia technicznego (ACV-R). Obok tego, sukcesywnie, Departament Obrony zamawia kolejne partie ACV na potrzeby US Marine Corps, gdzie zastępuje obecnie eksploatowane amfibie desantowe AAV7.

Według obecnych planów Korpus Piechoty Morskiej będzie zamawiać ACV w czterech podstawowych odmianach: kołowego transportera piechoty (ACV-P), wozu dowodzenia (ACV-V), wozu zabezpieczenia technicznego (ACV-R) oraz kołowego bojowego wozu piechoty (ACV-30).

W bieżącym roku, na bazie kolejnych umów, zamówiono 83 ACV. Poza czternastoma dowódczymi ACV-C w maju mowa o styczniowym kontrakcie o wartości 169 mln USD na 33 ACV w nieznanym wariancie, a w marcu zakontraktowano kolejnych 36.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc