Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BAE Systems z funduszami na rozwój programu Quicksink

Fot. AFRL

11 stycznia korporacja BAE Systems poinformowała o podpisaniu umowy z laboratorium Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w sprawie kontynuacji prac nad nową głowicą naprowadzającą do bomb kierowanych. Projekt ma związek z chęcią rozbudowy potencjału lotnictwa w zakresie zwalczania celów morskich.

Styczniowa umowa ma wartość 12 mln USD i obejmuje kontynuację prób, a także rozwój układu naprowadzania w celu osiągnięcia poziomu pracy pozwalającego na wdrożenie do produkcji seryjnej. Celem programu Quicksink jest umożliwienie użycia kierowanych bomb rodziny JDAM do zwalczania celów pływających – zgodnie z koncepcją, trafienie w cel ma następować w pobliżu burty, tak aby maksymalnie wykorzystać efekt niszczący. Dzięki temu lotnictwo taktyczne ma dysponować potencjałem pozwalającym na niszczenie celów nawodnych bez potrzeby użycia pocisków AGM-84 Harpoon.

Pierwsze próby praktyczne z wykorzystaniem prototypowych modułów naprowadzania na cele nawodne zrealizowano w kwietniu 2022 roku na jednym z morskich poligonów w rejonie Stanów Zjednoczonych. Poszukiwanie nowych sposobów zwalczania jednostek pływających jest związane m.in. z rosnącym potencjałem sił morskich Chin, które pod względem liczebnym mogą zdominować rywalizację na Oceanie Spokojnym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc