Zaloguj

BAE Systems i UAVTEK pracują nad bezzałogowcem Bug

Fot. BAE Systems

BAE Systems, we współpracy z firmą UAVTEK, opracowało bezzałogowy statek powietrzny klasy nano Bug i dostarczyło pierwszych 30 zestawów wojskom lądowym Wielkiej Brytanii (British Army), które przeprowadziły ich testy.


Bug to bezzałogowy statek powietrzny klasy nano o masie 196 g – zbliżonej do masy smartfona – z baterią o żywotności 40 minut, mający zasięg 2 km. Charakteryzuje się obniżoną wykrywalnością i możliwością latania nawet przy silnym wietrze o prędkości przekraczającej 80 km/h. To jedyny bezzałogowiec klasy nano, który był w stanie poradzić sobie z niesprzyjającą pogodą podczas niedawnych ćwiczeń Army Warfighting Experiment (AWE), zorganizowanych przez grupę ds. przyszłych zdolności Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

„Dostarczyliśmy Buga we współpracy z firmą UAVTEK, z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, która projektuje i buduje bezzałogowce w swoich zakładach w Cotswolds. Nasze doświadczenie w tworzeniu dużych ilości bezpiecznego sprzętu oznacza, że mogliśmy pomóc zespołowi przekształcić doskonały projekt w prawdziwy produkt, z którego mogą korzystać nasze siły zbrojne. Ten rodzaj współpracy ma miejsce we wszystkich działach BAE Systems i jest świetnym sposobem na szybkie przekazanie najlepszych pomysłów małych firm do rąk użytkowników wojskowych” – powiedział James Gerard, główny technolog w dziale Applied Intelligence firmy BAE Systems.


„Nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych Bug może dostarczyć ważnych informacji taktycznych na temat tego, co jest za rogiem budynku lub za najbliższym wzgórzem, działając autonomicznie, aby zapewnić żołnierzom aktualizację danych wizualnych. Zarejestrowany film wideo może być udostępniany w wielu domenach, łączony z innymi naszymi rozwiązaniami zapewniającymi przewagę informacyjną, umożliwiając dowódcom na lądzie, morzu i w powietrzu zwiększenie świadomości sytuacyjnej i podejmowanie decyzji” – dodał James Gerard.

Innowacje zaprezentowane na dorocznym wydarzeniu AWE mają na celu zbadanie nowych technologii i zidentyfikowanie konkretnych zdolności. W tym roku skoncentrowano się na rozwiązaniach z zakresu sprawnego dowodzenia, kierowania i łączności (C3) nadających się do szybkiego zastosowania. Nacisk położono na innowacje, które przesuwają granice technologii i zdolności wojskowych. Ideą jest przekazywanie w ręce użytkownika przetestowanych prototypowych systemów i jednocześnie dostarczanie dostawcom bezcennych informacji zwrotnych od wojska.

Jenna Copley, dyrektor w UAVTEK, powiedziała: „BAE Systems bardzo wspierało nas, czyli podmiot z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a zespół podzielił się wiedzą proceduralną pozwalającą ulepszyć nasze procesy i praktyki inżynierskie. BAE Systems zaoferowało nam partnerstwo w zakresie mentoringu i wspierało skutecznie nas w różnych działaniach, jednocześnie umożliwiając nam pozostanie sprawnym podmiotem z grupy MSP, z zachowaniem naszej podstawowej oferty i DNA”.


Zespoły pracują teraz nad kolejnymi ulepszeniami bezzałogowych statków powietrznych klasy nano, badając wyposażenie i zdolności wykrywania, które można by dodać, a także sposób, w jaki Buga można zintegrować z innym sprzętem wojskowym.

Źródło: BAE Systems.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc