Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Babcock wyposaży fregaty typu 23 w systemy CESM

Fot. Tomasz Grotnik

Babcock International Group zawarła z Ministerstwem Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (MoD) kontrakt na dostawę, instalację i wsparcie eksploatacyjne systemu CESM Ardent Wolf, przeznaczonego do fregat typu 23 należących do Royal Navy.

Kontrakt o nieujawnionej wartości będzie obejmował: instalację sprzętu, naprawę i konserwację, zapewnienie części zamiennych, kalibrację, bezpieczeństwo systemu i projektu, wsparcie logistyczne wykonawcy, szkolenie, akredytację bezpieczeństwa, zarządzanie dokumentacją oraz ewentualne aktualizacje i ulepszenia systemu.

Nowy CESM (Communications Electronic Support Measures, system monitoringu łączności radiowej) będzie opierał się na na łatwo dostępnym produkcie COTS (Commercial Of The Shelf) o wysokim poziomie gotowości technicznej. W tym celu Babcock, który nie jest producentem takiego sprzętu, nawiązał współpracę ze specjalistycznym brytyjskim przedsiębiorstwem w celu dostarczenia Ardent Wolf. Firma nie została zidentyfikowana, ale należy przyjąć, że jest uznanym dostawcą wyposażenia do obserwacji sygnałów i częstotliwości radiowych. Ze względu na aspekty bezpieczeństwa MoD wymagało, aby program Ardent Wolf ograniczyć tylko do głównych wykonawców z Wielkiej Brytanii.

CESM Ardent Wolf zastąpi na fregatach typu 23 należących do Royal Navy obecnie używany CESM Hammerhead. Ten ostatni był dostarczany przez Babcocka we współpracy z, należącą do Boeinga, spółką Argon ST produkującą to wyposażenie.

W kwietniu 2021 roku Babcock otrzymał kontrakt na przedłużenie okresu eksploatacji obecnego CESM (Hammerhead Life Extension - HHLE) o wartości 1,3 mln GBP. W ramach HHLE, przyznanego przez Defence Equipment and Support's Joint Electronic Surveillance delivery team, system pozostanie w służbie do wydłużonej daty wycofania z użycia, czyli do marca 2025 roku.

Ardent Wolf wykorzysta istniejącą infrastrukturę CESM na fregatach typu 23, a kontrakt ma zapewnić minimum siedem systemów opartych na COTS.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc