Zaloguj

Azjatyckie nowości F-35

18 stycznia media azjatyckie poinformowały o nowych wydarzeniach dotyczących programów wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II w Azji. Mowa to o Japonii oraz Singapurze.

Pierwsze z powyższych państw planuje rozbudowę floty F-35 Lightning II zamówionych dotychczas. Według planów, nowy kontrakt ma objąć 105 samolotów w wersji klasycznej oraz skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Co ciekawe, przedstawiciele agencji zakupów Sił Samoobrony, poinformowali, że powyższe maszyny miałyby zostać dostarczone w komplecie z Fort Worth, a nie z licencyjnej linii montażowej zainstalowanej w Japonii. Powodem tego kroku jest fakt, że samoloty z linii japońskiej kosztują więcej niż z Fort Worth. Według części publikacji różnice w cenie wynoszą około 33 mln dolarów na egzemplarzu.

Ministerstwo Obrony Singapuru ogłosiło, że władze tego współczesnego polis planują zakup pierwszej, niewielkiej, partii F-35. Krok ten ma rozpocząć proces zastępowania F-16C/D Fighting Falcon, których eksploatacja ma zakończyć się w latach 30. bieżącego wieku. Co ciekawe, powyższa transza ma objąć kilka sztuk, które będą przeznaczone do celów badawczo-testowych. Singapurczycy, najprawdopodobniej, nie do końca wierzą danym uzyskanym przez Amerykanów. Pytaniem pozostaje kwestia, jak na powyższe zapotrzebowanie odpowie amerykańska administracja.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc