Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AW169M w nowej konfiguracji dostarczony Guardia di Finanza

Fot. Klaster lotniczy Lombardii

24 stycznia koncern Leonardo poinformował o dostarczeniu pierwszego egzemplarza wielozadaniowego śmigłowca AW169M w nowej konfiguracji włoskiej Guardia di Finanza.

Uroczystość odbyła się w zakładach producenta mieszczących się w Varese. Ogółem Guardia di Finanza zamówiła 24 śmigłowce AW169M spośród których sześć dostarczono w konfiguracji z podwoziem kołowym (dostarczane od 2019 roku), a pozostałe charakteryzują się zastosowaniem płóz. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku, a w strukturach użytkownika AW169M będą uzupełniać potencjał większych AW139 (20 egzemplarzy).

AW169M dostarczane Guardia di Finanza dysponują certyfikatem pozwalającym na wykonywanie lotów przez jednego pilota, zaawansowanym układem awioniki, pozwalającym na wykonywanie lotów poszukiwawczo-ratowniczych. Śmigłowce otrzymały wciągarkę ratowniczą, pływaki pozwalające na utrzymanie się na powierzchni wody w przypadku awaryjnego lądowania, oświetlenie pozwalające na pracę w goglach noktowizyjnych, system pozwalający na lokalizację telefonów komórkowych. Na pokładzie zamontowano także elektrooptyczny układ obserwacji LEOSS, stację radiolokacyjną oraz system łączności satelitarnej.

Guardia di Finanza to służba policyjna podlegająca Ministerstwu Gospodarki i Finansów. Jej głównym zadaniem jest zwalczanie przestępstw gospodarczych oraz pełnienie funkcji straży celnej. Dodatkowo wypełnia zadania poszukiwawczo-ratownicze na wodach terytorialnych.

Produkowane przez koncern Leonardo śmigłowce AW169 uzyskały dotychczas zamówienia na ponad 300 egzemplarzy seryjnych. Producent dostarczył ponad 150 sztuk do użytkowników w niemal 30 państwach świata. Ich ogólny nalot przekroczył 130 tys. godzin. W przypadku rynku militarnego bądź służb porządku publicznego, program zdobył zamówienia we Włoszech oraz Austrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc