Zaloguj

AW119 dla Izraela

14 lutego Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o podpisaniu kontraktu z koncernem Leonardo w sprawie zakupu na potrzeby własnych sił zbrojnych wielozadaniowych śmigłowców AW119, które będą wykorzystywane do szkolenia pilotów.

Umowa obejmuje zakup siedmiu wiropłatów wraz z usługą wsparcia logistycznego przez okres 20 lat. Ma wartość około 350 mln dolarów – włoska oferta pokonała w postępowaniu przetargowym Bell oraz Airbus. Ważnym elementem, który mógł zapewnić zwycięstwo włoskiej ofercie, była pomoc rządu w Rzymie i deklaracja zakupu w Elbit Systems symulatorów dla włoskich pilotów. Tego typu model transakcji powiązanych, w przeszłości, pozwolił na podpisanie umowy na sprzedaż do Izraela samolotów szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Master.

Siedem AW119 Koala zastąpi w linii wysłużone śmigłowce Bell 206, które pełniły zadania szkolno-treningowe od lat 70. XX wieku. Dla programu AW119 Koala jest to kolejny sukces w segmencie militarnym, w zeszłym roku kontrakt podpisano z Portugalią. Obecnie Leonardo oferuje tą konstrukcję w przetargu na śmigłowce szkolne dla amerykańskiego lotnictwa morskiego.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Izraela
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc