Zaloguj

AW101 na próbach w Gdyni

12 lutego gdyńscy spotterzy opublikowali fotografie wielozadaniowego śmigłowca Leonardo AW101, który wykonuje loty w oparciu o 43. Bazę Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Obecność maszyny w Trójmieście to wynik prób, które mogą otworzyć drogę do podpisania kontraktu.

Śmigłowiec, według informacji udzielonych przez komórki Ministerstwa Obrony Narodowej, przyleciał z Wielkiej Brytanii i obecnie należy (formalnie) do producenta. Jest to jeden ze śmigłowców zamówionych przez Norwegię, po próbach w Gdyni ma zostać przekazany zamawiającemu – Norwegia zamówiła szesnaście AW101, które już pełnią zadania poszukiwawczo-ratownicze SAR. Pierwszy z nich został dostarczony w listopadzie 2017 roku. Według dostępnej wiedzy, maszyna opuścić Polskę w poniedziałek.

Leonardo, poprzez WSK PZL Świdnik S.A., zaoferował Ministerstwu Obrony Narodowej AW101 w przetargu na zakup czterech śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych z modułem CSAR, które mają trafić do Brygady Lotnictwa MW. Jest to jedyny oferent w powyższym postępowaniu. Obecnie MON nie udziela informacji o szczegółach procesu, wiadomo iż strona polska zaakceptowała propozycje offsetowe koncernu Leonardo. To zaś, obok pozytywnych prób nad Morzem Bałtyckim, może umożliwić podpisanie kontraktu w pierwszej połowie bieżącego roku.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Norwegii
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc