Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austriackie Siły Zbrojne kupią pojazdy logistyczne w Rheinmetall MAN Military Vehicles

Austriacka administracja federalna zawarła ze spółką Rheinmetall MAN Military Vehicles umowę ramową dotyczącą możliwości dostawy do 2029 r. do 1375 pojazdów logistycznych o sumarycznej wartości ponad pół miliarda EUR. Fot. EMPL

10 maja 2023 r. grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformował, że spółka Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV), której gigant z Düsseldorfu jest współwłaścicielem (Rheinmetall AG ma 51% udziałów, zaś MAN Truck & Bus SE 49%), zawarła umowę ramową z federalną organizacją zakupową Bundesbeschaffung GmbH Wien na dostawę kilku typów pojazdów logistycznych dla Austriackich Sił Zbrojnych. Umowa ramowa, potencjalnie dotycząca zakupu do 1375 pojazdów z serii HX, TGS i TGM, obowiązywać ma do 2029 r. Potencjalna wartość zamówień może sięgać 525 mln EUR.

Bazowe zapytanie ofertowe rządu austriackiego obejmowało łącznie 23 części, z których sześć dotyczyło dostaw dla wojska. Biorąc pod uwagę różne wymagania techniczne dla poszczególnych partii, RMMV zaproponował pojazdy ze zmilitaryzowanych linii cywilnych TGM i TGS oraz typowo militarnej HX z różnymi układami osi. Propozycja RMMV, zgodnie ze specyfikacją, obejmowała odmienne systemy do zabudowy, takie jak: żurawie, platformy i wywrotki oraz systemy załadowcze nadwozi wymiennych i kontenerów. Do tego doszły, ze względu na samą specyfikę austriackich warunków klimatycznych i drogowych, specjalne systemy do odśnieżania. Po ocenie ofert, RMMV otrzymała informację o akceptacji swoich propozycji dotyczących wszystkich sześciu partii pojazdów wojskowych.
Michael Wittlinger, prezes RMMV powiedział ‒ Jesteśmy bardzo dumni z tego, że dostarczamy Austriackim Siłom Zbrojnym najnowocześniejsze systemy ciężarówek produkowane w naszej fabryce w Wiedniu. Naszym celem w Rheinmetall jest wyposażenie tych, którzy stoją w obronie naszego bezpieczeństwa, w najlepszy możliwy sposób. Jesteśmy przekonani, że nasze pojazdy będą chronić, wspierać i zadowalać austriackich żołnierzy w najlepszy możliwy sposób.
Zakup pojazdów logistycznych jest częścią kompleksowego modernizacji austriackiego wojska. Austriacka minister obrony Klaudia Tanner zadeklarowała, że: Od dziś do 2029 roku 560 mln EUR zostanie zainwestowane w modernizację 170 wozów bojowych, w tym 58 czołgów Leopard 2A4 i 112 bojowych wozów piechoty Uhlan. Po zainwestowanych 873 mln EUR w zakup 36 śmigłowców AW169 Lion to kolejny duży krok w kierunku budowy nowoczesnych sił zbrojnych. Takie konkretne kroki urzeczywistniają hasło „Mission Forward!"
Austriackie Siły Zbrojne od lat są jednym z istotnych odbiorców produkcji RMMV. Z powodzeniem eksploatują pojazdy z linii modelowych TGM, TGS i HX. Obecnie w eksploatacji znajduje się ponad 200 samochodów z serii TGM z kabiną załogową i wymiennymi systemami zabudowy. Ponadto w ciągu najbliższych kilku lat zostaną dostarczone ciężarówki z rodziny HX z wywrotką trójstronną i tylnym żurawiem oraz z serii TGS 8×8, wyposażone w system hakowy Palfinger. Od końca 2021 r. austriackie wojsko korzysta także ze zintegrowanych opancerzonych kabin RMMV, które w zależności od wymagań można bardzo szybko zamontować na istniejących ciężarówkach HX.

Warto dodać, że 22 sierpnia 2018 r. austriacka Rada Ministrów uchwaliła tzw. pakiet mobilności wojskowej. Dzięki temu możliwa stała się możliwa częściowa realizacja modernizacji nowych systemów ciężkiego transportu kołowego w celu utrzymania i zapewnienia zdolności przewozu ciężkich ładunków podczas działań bojowych i operacji pokojowych realizowanych przez Siły Zbrojne Republiki Austrii. Pakiet mobilności obejmuje m.in. 20 średniej wielkości pojazdów ratowniczych (trzyosiowe ciężarówki) z 40-tonowymi przyczepami niskopodwoziowymi. Zamówienie to obejmuje także cztery systemy sTLS 70T, czyli zestawy kategorii HET, składające się z czteroosiowego terenowego ciągnika siodłowo-balastowego RMMV MAN HX81 8×8 SaZgM i siedmioosiowej naczepy niskopodwoziowej Doll. Pierwsze rozmowy koordynacyjne pomiędzy kontraktowym wykonawcą – MAN Truck & Bus Österreich GesmbH – w celu określenia konfiguracji, miały miejsce na przełomie lat 2018-2019.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc