Zaloguj

Australia zainteresowana LRASM

7 lutego Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Australii partii przeciwokrętowych pocisków AGM-158C LRASM, które mogą kosztować Canberrę do 990 mln dolarów.

W ramach procedury autoryzacji wniosku eksportowego, zgodnego z programem FMS, administracja federalna upubliczniła część danych. Australia jest zainteresowana zakupem 200 pocisków AGM-158C LRASM, które mają stać się uzbrojeniem dla wielozadaniowych samolotów bojowych F/A-18 Hornet/Super Hornet. Poza bojowymi pociskami pakiet obejmuje także 11 pocisków telemetrycznych (przeznaczonych do prób na terenie Stanów Zjednoczonych), a także nieokreśloną liczbę makiet gabarytowo-masowych i wsparcie logistyczno-szkoleniowe. W przypadku sprzedaży, głównym realizatorem umowy będzie koncern Lockheed Martin.

AGM-158C LRASM jest przeznaczony do zwalczania celów nawodnych – według nieoficjalnych źródeł, jego zasięg wynosi około 550 km. Dzięki swojej konstrukcji, ograniczono jego skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego, co utrudnia wykrycie przez systemy atakowanych jednostek pływających. Obok Australii zainteresowanie powyższym systemem wyraziły takie państwa jak Wielka Brytania, Kanada, Singapur oraz Szwecja – żadne z nich nie wystosowało jednak zapytania o możliwość zakupu.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc