Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia dołączyła do programu Precision Strike Missile

Australia dołączy do programu rozwoju pocisków “ziemia-ziemia” PrSM. Fot. Lockheed Martin

12 sierpnia Departament Obrony Australii poinformował o podpisaniu umowy ze swoim odpowiednikiem w Stanach Zjednoczonych w sprawie formalnego dołączenia do programu PrSM (Precision Strike Missile).

Jest to wynik decyzji politycznych związanych z kluczowymi celami rozwoju przemysłu i technologii militarnych. Zgodnie z komunikatem rząd w Canberze wyłoży 70 mln USD na rozwój programu. W myśl porozumienia o współpracy pomiędzy obydwoma państwami, rozwój nowych systemów uzbrojenia otwiera drogę do dalszego zaangażowania australijskiego przemysłu – m.in. placówek naukowo-badawczych, a także producentów komponentów, a w przyszłości również jako wykonawców usług serwisowych. Dodatkowo dołączenie Australii do programu to też odpowiedź na narastający wyścig zbrojeń w dalekowschodniej Azji.

Dowództwo armii australijskiej ogłosiło, że system PrSM ma pozwolić na rozbudowę potencjału uderzeniowego jednostek artylerii rakietowej. Zgodnie z deklaracjami, PrSM ma mieć możliwość zwalczania celów naziemnych znajdujących się w odległości od 70 do 400 km od stanowiska ogniowego (a nawet więcej w przyszłości, co już deklarują Amerykanie).

Pociski PrSM mają być nowym elementem uzbrojenia artyleryjskich wyrzutni rakietowych M270 i M142, gdzie zastąpi obecnie używane pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS. Kontrakt na dostawę pierwszej partii produkcji wstępnej jest spodziewany w bieżącym roku. Wstępna gotowość operacyjna nowej amunicji, w US Army, ma zostać ogłoszona w 2023 roku. W przypadku Australii zakup PrMS będzie obejmować także nabycie wyrzutni – obecnie armia australijska nie dysponuje tego typu uzbrojeniem, a pododdziały artylerii eksploatują holowane haubice M777.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Australia dołączyła do programu Precision Strike Missile”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc