Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Atomowy Siewierodwinsk na Bałtyku

Atomowy okręt podwodny Siewierodwinsk wchodzący do Kronsztadu. Fot. Curious/forums.airbase.ru

23 lipca na redzie Kronsztadu zakotwiczył, należący do rosyjskiej Floty Północnej, wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym K-560 Siewierodwinsk proj. 885 Jasien´.

Jednostka ta będąca pierwszym przedstawicielem czwartego pokolenia rosyjskich wielozadaniowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym, po raz pierwszy weźmie udział w największej paradzie z okazji święta Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej (WMF), która tradycyjne odbędzie się w Sankt Petersburgu.

K-560 Siewierodwinsk został zbudowany w latach 1993-2014 przez stocznię AO „PO Siewmasz” z Siewierodwińska, a banderę WMF podniesiono na nim 17 czerwca 2014 r. Wchodzi on w skład 11. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Północnej, bazującej w fiordzie Zapadnaja Lica na Półwyspie Kolskim. Na Bałtyk wszedł on 19 lipca br. wraz dużym okrętem desantowy Iwan Grien proj. 11711 oraz holownikiem ratowniczym Pamir proj. 1452, również należącymi do Floty Północnej.

Spośród okrętów Floty Północnych w centralnych obchodach święta WMF na pewno weźmie udział też fregata rakietowa Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow proj. 22350, która zakotwiczył na Newie w samym centrum Sankt Petersburga. Natomiast nie potwierdziły się jak dotąd doniesienia medialne, że weźmie w nich udział również wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie jądrowym K-157 Wieprʹ proj. 971 Szczuka-B.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc