Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Atomowy okręt podwodny USS Montana w służbie

Okręt podwodny USS Montana został wprowadzony do służby. Fot. US Navy

25 czerwca w bazie morskiej w Norfolku w Wirginii odbyła się uroczystość wcielenia do służby szturmowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym USS Montana (SSN 794). Jest to 21. przedstawiciel typu Virginia w US Navy.


Jest to też trzeci okręt powyższego typu należący do odmiany Block IV – kluczowe zmiany projektowe skupiły się na ograniczeniu kosztów eksploatacji oraz okresu pobytu w stoczni remontowej. Dzięki temu liczba remontów i przeglądów okresowych została zredukowana do trzech w czasie całej służby, a to z kolei ma umożliwić wykonanie do piętnastu rejsów operacyjnych w całej karierze jednostki.

Okręt został zamówiony 28 kwietnia 2014 roku. Był budowany w stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News w stanie Wirginia. Położenie stępki miało miejsce 16 maja 2018 roku, a wodowanie 8 lutego 2021 roku. Formalnie dostawa zamawiającemu odbyła się 12 marca bieżącego roku.

Jak wskazują Amerykanie, to dopiero drugi okręt noszący nazwę na cześć stanu Montana. Pierwszym z nich był krążownik pancerny typu Tennessee, który został wcielony do służby w 1908 roku i wycofany w 1921 roku. Kolejne dwie planowane jednostki – pancerniki noszące oznaczenia BB-51 oraz BB-67 – nie zostały nigdy zbudowane. W przypadku pierwszego z nich, jego budowa została wstrzymana i anulowana na mocy postanowień traktatu waszyngtońskiego, a przypadku drugiego, cała seria okrętów nowej generacji została anulowana w 1943 roku.

Obecnie w linii znajdują się trzy okręty typu Virginia Block IV. Kolejne dwa zostały zwodowane (SSN-795 oraz SSN-796), a kolejnych pięć znajduje się w różnych stadiach budowy na lądzie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc