Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Aselsan oferuje Ukrainie zestaw przeciwlotniczy Korkut

Aselsan proponuje Ukrainie zakup samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Korkut. Fot. Aselsan.

8 czerwca w ukraińskich mediach pojawiła się informacja o ofercie tureckiej spółki Aselsan dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Miałaby ona obejmować dostawę 35 mm samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Korkut.

Korkut mógłby zastąpić sowieckiej konstrukcji i produkcji zestawy ZSU-23-4 oraz nieliczne 2S6 Tunguska w obronie przeciwlotniczej jednostek pancernych i zmechanizowanych. Według deklaracji firmy Aselsana, możliwe byłoby częściowe przeniesienie produkcji zestawu na Ukrainę. Strona ukraińska miałaby ponadto przejąć kompetencje w zakresie wsparcia eksploatacji sprzętu czy szkolenia obsług itd.

Korkut to najnowszy turecki artyleryjski zestaw przeciwlotniczy bliskiego zasięgu. Produkowany jest wspólnie przez firmy Aselsan (odpowiada za wieżę, system kierowania ogniem itd.) i FNSS (produkuje podwozia ACV-30), a jego główne uzbrojenie stanowią dwie 35 mm armaty automatyczne KDC-02 (produkowane na licencji Oerlikona/Rheinmetalla przez turecką firmę MKEK). Mogą one prowadzić ogień z wykorzystaniem amunicji programowalnej na dystansie do 4 km. Baterię tworzą trzy samobieżne zestawy przeciwlotnicze i wóz dowodzenia z radarem zapewniającym obserwację przestrzeni powietrznej w promieniu do 70 km. Do 2022 r. Tureckie Wojska Lądowe otrzymają 40 zestawów artyleryjskich i stosowną liczbę wozów dowodzenia. Korkuty zostały przetestowane w warunkach zbliżonych do bojowych (lub nawet w prawdziwej walce, choć brakuje potwierdzenia), osłaniały bowiem tureckie siły lądowe w Libii w ubiegłym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Aselsan oferuje Ukrainie zestaw przeciwlotniczy Korkut”

  1. Gdzie nasze systemy tej klasy nawet na kołowych tańszych nośnikach, które już powinny być obecne w linii? Gdzie Loara 2 powiązana z elektronicznymi systemami antydronowymi? Mamy kompetencje w tej dziedzinie i większość komponentów jak nie wszystkie opanowane, dostępne co roku ponad miliard złotych na prace badawczo-rozwojowe lecz nie wykorzystywane nawet w połowie ale niestety nie mamy szczęścia do decydentów, można odnieść wrażenie że jakieś wpływy dbają o to byśmy nie byli dobrze chronionym krajem.

  2. Nie przesadzałbym z użytecznością systemów tego rodzaju. Zasięg tego (4km) jest zbyt mały żeby obronić ten system od dronów klasy MALE. Amunicja którą przenoszą ma obecnie do 10-15km zasięgu, na tym szczeblu potrzeba rakiet do około 20km. Taka 35tka nadawałaby się do ochrony komponentu rakietowego przy atakach saturacyjnych, ale nie do zwalczania celów samodzielnie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc