Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Artyleria główna ORP Ślązak do przeglądu

24 września Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła postępowanie przetargowe w sprawie przeglądu i naprawy armaty Leonardo Super Rapid kalibru 76 mm, która stanowi główne uzbrojenie ORP Ślązak. 

Zainteresowane podmioty mają czas na składanie wniosków do 30 września bieżącego roku. W ramach zlecenia planuje się przeprowadzić przegląd półroczny i roczny armaty, a także wykonać naprawę sygnalizowanych niesprawności - w ramach upublicznionych danych, wykonawca ma przeprowadzić naprawę prawego ramienia wahliwego, którego niesprawność może być spowodowana brakiem synchronizacji ramienia z bębnem ładowarki.  

Prace mają także objąć kontrole wskaźników zatkania filtra w układzie hydraulicznym, kontrola węża elastycznego, urządzenia nastawczego zapalnika zbliżeniowego, obrotu bębna ładowarki czy sprawdzenie przyczyn braku wyrównania układu współosiowości. 

Co ciekawe realizacja powyższej usługi nie została wpisana w umowę na dostawę części zamiennych i narzędzi specjalistycznych, która została zawarta w sierpniu pomiędzy 1. Regionalną Bazą Logistyczną oraz firmą Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. 

Obecnie Marynarka Wojenna eksploatuje trzy armaty rodziny Leonardo 76 mm – dwie z nich trafiły do Polski na pokładach fregat typu Oliver Hazard Perry (licencyjna wersja Compact wyprodukowana na terytorium Stanów Zjednoczonych), a trzecią zamówiono dla ORP Ślązak we Włoszech. Dodatkowo w eksploatacji znajdują się także cztery armaty AK-176 produkcji radzieckiej, które zamontowano na korwecie ORP Kaszub i okrętach rakietowych typu Orkan. Na tych ostatnich planowano wymianę na system artyleryjski produkcji zachodniej, jednak ze względu na zarzucenie projektu modernizacji nie przewiduje się przezbrojenia. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc