Zdobywana latami wiedza ekspercka DGT bywała też wielokrotnie doceniana przez komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych, których ekonomika rozwoju sieci często zmusza do łączenia budowanych w różnym czasie urządzeń i sieci. Pochodzące od wielu producentów systemy różnych generacji z reguły nie są do końca ustandaryzowane. Są trudne do zestrojenia ze względu na odmienne koncepcje techniczne, a na świecie jest niewiele firm, które podejmują się skutecznego rozwiązywania tego rodzaju problemów.
DGT w swoim czasie został podstawowym dostawcą systemów stacjonarnej łączności jawnej dla jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Systemy DGT są też dobrze znane żołnierzom polskich misji wojskowych w: Bośni, Kosowie, Iraku, Czadzie, Kongo i Afganistanie. Polowe, mobilne systemy telekomunikacyjne DGT są wykorzystywane podczas misji stabilizacyjnych, ćwiczeń na poligonach, wreszcie w celu zabezpieczenia łączności na polu walki. Urządzenia wchodzą również w skład wyposażenia wozów Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowej RWŁC-10/CT, które mają za zadanie zabezpieczyć łączność jawną i organizację węzła łączności tymczasowego stanowiska dowodzenia.
Pomimo bezwzględnej konkurencji ze strony lepiej rozpoznawalnych światowych marek, systemy DGT są też jednym z istotnych elementów ogólnopolskiego systemu powiadamiania ratunkowego OST 112, rozwijanego obecnie w ramach projektu System Zintegrowanej Komunikacji Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej numeru 112.
W wyposażanych i integrowanych przez DGT w całej Polsce od 2011 roku, węzłach i centrach powiadamiania ratunkowego OST 112 zgłoszenia zdarzeń odbywają się między innymi przy pomocy konsol dyspozytorskich DGT 5810-10 i serwerów komunikacyjnych produkcji DGT. Obsługują one obecnie ok. 20 milionów połączeń rocznie. Jednym z podstawowych wyzwań technicznych, których rozwiązania podjęło się z powodzeniem DGT było skrócenie czasu podjęcia i obsługi połączenia.
Prace badawczo-rozwojowe DGT nadal skupiają się na problematyce zarządzania informacją w systemach obsługujących misje krytyczne. Chodzi o dążenie do: skuteczniejszego zarządzania zasobami służb ratunkowych i porządku publicznego, w tym skracanie czasu zadysponowania środkami, lepszej organizacji działań w miejscu zdarzenia, zapewnienia interoperacyjności różnych służb, technicznego wspomagania procesów decyzyjnych.
DGT jest nie tylko przygotowane do modernizacji sieci łączności Sił Zbrojnych RP, w tym z myślą o formowanej obecnie obronie terytorialnej, ale zamierza rozwijać i oferować nowe rozwiązania i systemy, mogące znaleźć zastosowanie w typowych misjach wojskowych, ale także pododdziałach obrony cyberprzestrzeni.
Rdzennie polska firma z ograniczoną zdolnością zdobywania najbardziej opłacalnych światowych rynków, pokazała nie raz, że potrafi skutecznie konkurować z największymi koncernami sektora telekomunikacji, IT i zbrojeniowego, bynajmniej nie tylko wykorzystując nisze, których inni nie zagospodarowali, ale również wykazując zdolność opracowania oryginalnych innowacyjnych rozwiązań.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu