Maszyna swoimi korzeniami sięga licencji na produkcję wielozadaniowych samolotów myśliwskich Lockheed Martin F-16. To właśnie na bazie tego doświadczenia Republika Korei była w stanie rozpocząć prace nad własnym samolotem szkolno-bojowym, mającym w pierwszej kolejności zastąpić w południowokoreańskim lotnictwie wojskowym samoloty szkolne T-38, a następnie myśliwsko-bombowe F-5. Produkcja przez Korea Aerospace Industries (KAI) samolotów KF-16, odpowiedników F-16, stworzyła silne więzi pomiędzy południowokoreańskim przemysłem lotniczym, a amerykańskim. Zasadnicze fundusze na program badawczo-rozwojowy T-50 zagwarantował rząd Republiki Korei i KAI. Koncern Lockheed Martin współfinansował program na poziomie 13 procent i była to jego inwestycja w perspektywiczny samolot szkolenia zaawansowanego i taktyczno-bojowego. Dzięki temu w trwającym obecnie w Stanach Zjednoczonych konkursie na nowy odrzutowy samolot szkolny Lockheed Martin mógł wystawić sprawdzoną konstrukcję, która ma bardzo duże szanse na zwycięstwo.
Do tej pory w Republice Korei wyprodukowano 180 samolotów T-50 i jego wersji pochodnych, firma KAI posiada zamówienia na 30 dalszych, i wciąż pojawiają się klienci, którzy chcieliby uzupełnić swoje lotnictwo południowokoreańskimi samolotami.
Wersja podstawowa samolotu nosi oznaczenie T-50. Prace nad nią rozpoczęto w październiku 1997 r., kiedy to ruszyła faza FSD (Full-Scale Development) a zakończyły się one w styczniu 2006 r. Sam program KTX-2, z którego wywodzi się T-50 zaczął się wcześniej, bo w 1992 r.
Na potrzeby prac badawczo-rozwojowych zbudowano sześć prototypów z których cztery wykorzystywano do prób w locie, a dwa do prób statycznych i zmęczeniowych. Wraz z samolotem opracowano zintegrowany system szkolenia naziemnego i wsparcia eksploatacji. Do napędu samolotu wybrano turbinowy silnik odrzutowy General Electric F404-GE-102. Jednostka należy do dość popularnej rodziny silników napędzających wielozadaniowe samoloty myśliwskie Boeing F/A-18 Hornet, Saab Gripen i HAL Tejas. Odmiana zastosowana na T-50 ma nieco mniejszy ciąg, mniejszy przepływ powietrza i nieco mniejszą masę w porównaniu z jednostkami przeznaczonymi dla innych samolotów. Na potrzeby odmiany południowokoreańskiej opracowano system kontroli FADEC (Full Authority Digital Electronic Control) będący odmianą tego zastosowanego na jednostkach F414, napędzających wielozadaniowe samoloty myśliwskie F/A-18 Super Hornet. Silnik nie jest dostarczany przez koncern General Electric, ale przez południowokoreańską firmę Samsung Techwin w ramach licencyjnego programu produkcyjnego.
Montaż końcowy pierwszego egzemplarza zakończył się we wrześniu 2001 r., a do pierwszych prób w locie doszło w sierpniu 2002 r. W listopadzie tego samego roku do testów dołączyła druga maszyna.
Samolot wyposażono w aktywny system sterowania fly-by-wire, pokładową wytwornicę tlenu OBOGS (On Board Oxygen Generating System), elektryczny, awaryjny układ zasilania oraz układ hamulcowy brake-by-wire. Pilot steruje samolotem korzystając z układu HOTAS (Hands-On Throttle And Stick). W kokpicie zamontowano szerokokątny wyświetlacz przezierny, wielofunkcyjne wyświetlacze oraz system kontroli podzespołów w układzie Up-Front. Bezpieczeństwo załogi zapewniają fotele wyrzucane klasy zero-zero pozwalające na uratowanie się przy zerowej wysokości i zerowej prędkości samolotu.
Samolot posiada siedem wewnętrznych zbiorników paliwa, z czego pięć jest rozmieszczonych w kadłubie, a dwa w skrzydłach. Istnieje możliwość przenoszenia dodatkowego paliwa w trzech zbiornikach zewnętrznych.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu