Zaloguj

Śmigłowiec wielozadaniowy dla WL SZ RP

Śmigłowiec wielozadaniowy Black Hawk  dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP

Śmigłowiec wielozadaniowy Black Hawk dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP

Problem wyboru śmigłowca wielozadaniowego dla Wojsk Lądowych wymaga jak najpilniejszego rozwiązania, choć wydawać by się mogło, że jest jeszcze na to czas. Rzecz jednak w tym, żeby na Lotnictwo Wojsk Lądowych spojrzeć kompleksowo, nie jest bowiem wskazane, by posiadane śmigłowce zastępować podobnymi maszynami tylko nowszymi w stosunku jeden za jeden. Podstawą muszą tu być zadania, jakie ma do wykonania Lotnictwo Wojsk Lądowych na dynamicznie zmieniającym się polu walki, a nie obecna struktura sprzętowa, która wymaga radykalnych zmian.

Śmigłowiec wielozadaniowy to podstawowy statek powietrzny wojsk lądowych, spełniający bardzo wiele ważnych funkcji. Naturalnym użytkownikiem tego typu maszyn są w pierwszej kolejności jednostki aeromobilne znane u nas jako kawaleria powietrzna, dające wojskom lądowym możliwość prowadzenia dynamicznych działań w wymiarze powietrzno-lądowym i szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia. Nasza 25. Brygada Kawalerii Powietrznej dysponuje batalionem dowodzenia, batalionem logistycznym, dwoma batalionami piechoty powietrzno-manewrowej, dwoma dywizjonami lotniczymi i powietrzną jednostkę ewakuacji medycznej. Do głównych zadań kawalerzystów należą działania desantowo-szturmowe, wysadzanie desantów taktycznych i przerzucanie wojsk oraz sprzętu we wskazane miejsce. Żołnierze mogą atakować z powietrza i z ziemi, zarówno w dzień, jak i w nocy, a ich głównym celem są kolumny wojsk, mosty, stanowiska dowodzenia i węzły łączności oraz stanowiska ogniowe przeciwnika. Swoje zadania wykonują z wykorzystaniem śmigłowców Mi-8 i Mi-17 oraz W-3 Sokół. Zabezpieczenie medyczne zapewniają śmigłowce W-3AE i Mi-17AE.
Ale omówione zastosowanie śmigłowców wielozadaniowych, to nie jedyne zadania bojowe jakie na polu walki wykonują statki powietrzne tego typu. Nie mniej ważne jest wsparcie ogniowe i specjalistyczne wojsk lądowych, w tym jednak przede wszystkim zwalczanie czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych przeciwnika. U nas takie zadania wykonuje 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, której podporządkowane są 49. Baza Lotnicza i 56. Baza Lotnicza oraz Centralna Grupa Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego. Każda baza dysponuje eskadrą śmigłowców szturmowych, eskadrą ratownictwa bojowego lub eskadrą wsparcia oraz dwoma eskadrami śmigłowców. Są one przeznaczone do wsparcia związków taktycznych i oddziałów na polu walki, zabezpieczenia dowodzenia, realizacji zadań transportowo-łącznikowych, rozpoznania wzrokowego, obrazowego oraz chemiczno-radiologicznego terenu, obserwacji i korygowania ognia artylerii, zabezpieczenia przerzutu grup specjalnych i desantów taktycznych oraz prowadzenia operacji bojowego poszukiwania i ratownictwa. Zadania te wykonuje wykorzystując do tego śmigłowce Mi-24, W-3PL Głuszec oraz Mi-2 w różnych wersjach.
Nie oszukujmy się, w dającej przewidzieć się przyszłości potencjalny przeciwnik jest tylko jeden i wszyscy wiemy, gdzie się znajduje. Wspomniane państwo dysponuje przytłaczającą przewagą w broni pancernej i zmechanizowanej. Jednocześnie dla jej przykrycia mocno rozwinięto w nim różnego rodzaju i wysoce mobilne środki przeciwlotnicze krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, tworzące swoiste, taktyczne strefy antydostępowe. Jedyną szansą obrony w takich warunkach jest kompleksowe wykorzystanie wszystkich dostępnych środków ogniowych do niszczenia czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych przeciwnika. W naszych warunkach jako pierwsze do zwalczania broni pancernej i zmechanizowanej powinny być wprowadzone odrzutowe samoloty bojowe, a następnie śmigłowce szturmowe. I właśnie te ostatnie Polska planuje zakupić w pierwszej kolejności…

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc