Zaloguj

Rusza budowa amerykańskiej bazy w Redzikowie

Wizja artystyczna amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej AEGIS Ashore w Redzikowie. Rys. MDA

Wizja artystyczna amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej AEGIS Ashore w Redzikowie. Rys. MDA

Piątkową uroczystość uświetnili Prezydent Andrzej Duda, minister spraw zagranicznych, minister obrony narodowej, minister obrony Rumunii, zastępca sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz zastępca sekretarza generalnego NATO.

Już tylko ta lista pokazuje, jakie znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego odgrywa budowa kolejnej amerykańskiej bazy przeciwrakietowej w Europie. Co nie mniej ważne, wbrew obawom wyrażanym przez Federację Rosyjską, system AEGIS Ashore rozmieszczany przez Stany Zjednoczone w Europie na rzecz sojuszników z NATO, nie jest skierowany przeciwko Moskwie lecz zagrożeniom pozaeuropejskim – jak wskazał to amerykański gość, przede wszystkim niestabilnym politycznie państwom Bliskiego i Środkowego Wschodu. AEGIS Ashore, oparty o rozwiązania zastosowane na okrętach, jest systemem stale rozwijanym i dojrzałym. Jest on testowany w oparciu o infrastrukturę zlokalizowaną na Hawajach – tam zbudowano prototyp systemu tego typu, który przeszedł swój chrzest w maju 2014 r. W kolejnych miesiącach Amerykanie realizowali coraz bardziej zaawansowane testy, w tym zestrzelenie trzech celów jednocześnie.
Rozmowy o rozmieszczeniu elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce rozpoczęły się w pierwszej dekadzie bieżącego wieku za czasów prezydentury George W. Busha oraz Lecha Kaczyńskiego. Wówczas zakładano rozmieszczenie w kraju dziesięciu silosów dla przeciwpocisków GBI – Polska miała się stać trzecią lokalizacją dla tego systemu (dwie pierwsze bazy GBI rozmieszczono w Fort Greely na Alasce oraz w Vandenberg w Kalifornii). Ich uzupełnieniem miała być stacja radiolokacyjna kierowania ogniem rozmieszczona w Republice Czeskiej. Plany te zostały jednak zmienione w czasie pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy – wówczas sprecyzowano, że na terenie Europy zostanie rozmieszczony system AEGIS Ashore, którego głównymi elementami składowymi będą stacja radiolokacyjna kierowania ogniem AN/SPY-1D oraz przeciwpociski Standard SM-3 Block IB oraz Standard SM-3 Block IIA, umieszczone w pionowych wyrzutniach Mk 41. System w pierwszej kolejności miał zwalczać pociski balistyczne krótkiego i średniego zasięgu, a nie jak wcześniej planowano dalekiego. Budowa systemu obrony przeciwrakietowej europejskich członków NATO, została podzielona na trzy fazy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc