Zaloguj

„Armia 2016”. Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne.

Mi-24 przeznaczony do prób nowych łopat wirnika głównego w locie z prędkością 360 km/h i więcej.

Mi-24 przeznaczony do prób nowych łopat wirnika głównego w locie z prędkością 360 km/h i więcej.

We wrześniu Rosjanie urządzili wielką wojskową wystawę propagandowo-handlową nazwaną Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne Armia 2016 (pierwsza wystawa z tej serii, „Armia 2015” odbyła się w czerwcu ubiegłego roku). W reportażu przedstawię wyłącznie lotniczą część wystawy.

Wystawa odbywała się w trzech miejscach rozrzuconych dookoła miasteczka Kubinka, 50 km na południowy zachód od Moskwy. Główne pawilony rozmieszczono w imponującym centrum wystawowym nazwanym park „Patriota”, wybudowanym nie licząc się z kosztami w miejscu, gdzie jeszcze dwa lata temu był las. Są tam cztery duże pawilony oraz seria mniejszych budynków, a także naziemna wystawa sprzętu wojskowego, od broni ręcznej do strategicznych pocisków rakietowych; z eksponatów lotniczych znalazły się tam tylko śmigłowce. Spora część wystawy w parku „Patriota” jest stacjonarna i czynna przez cały rok, nie tylko na czas forum.
Kilkaset metrów za parkiem „Patriota” był pawilon tajny, niedostępny dla publiczności, w którym najnowszy sprzęt prezentowano tylko ludziom z odpowiednimi upoważnieniami. Jeszcze dalej urządzono stałą (dostępną przez cały rok) wystawę sprzętu lotniczego, w większości historycznego. Wśród najciekawszych eksponatów jest tam samolot walki elektronicznej Su-24MP, przywieziony niedawno z Lipiecka, a także myśliwce od MiG-17 do MiG-31 i od Su-9 do Su-27. W pawilonach pokazano uzbrojenie lotnicze, przeciwlotnicze pociski kierowane, a także tymczasową wystawę historii broni jądrowej. Drugie miejsce wystawy „Armia 2016” to poligon Ałabino, kilka kilometrów od parku w stronę Moskwy, gdzie działania praktyczne pokazywały czołgi, artyleria i inne siły naziemne; nad Ałabino również przelatywały samoloty i śmigłowce.
Trzeci ośrodek forum, i główny dla zainteresowanych lotnictwem, znajdował się na lotnisku Kubinka, gdzie na co dzień stacjonuje 237. Ośrodek Pokazu Techniki Lotniczej oraz zespoły akrobacyjne „Russkije Witjazi” i „Striżi”. Jest to po drugiej stronie miasta, około 12 km od parku Patriota, co powoduje, że trudno jest być jednego dnia w obu miejscach i trzeba coś wybrać. Na lotnisku urządzono dużą wystawę naziemną współczesnych samolotów i śmigłowców wojskowych oraz pokazy w locie. Począwszy od 2019 r. do Kubinki mają być też przeniesione międzynarodowe salony lotnicze MAKS, odbywające się teraz na lotnisku w Żukowskim, z drugiej strony Moskwy.

Nowości w parku

Największą nowością lotniczą w parku Patriota był eksperymentalny śmigłowiec Mi-24 przerobiony w „latające laboratorium” LL PSW do prób rozwiązań dla przyszłego śmigłowca szybkiego PSW (Perspektiwnyj Skorostnoj Wiertolot); makietę tego śmigłowca pokazano wcześniej podczas MAKS w sierpniu 2015 r. Jego próby w locie rozpoczęły się 29 grudnia 2015 r. (chociaż według kontraktu z ministerstwem przemysłu LL PSW miał ukończyć próby już w pierwszej połowie 2015 r.). W pierwszym locie załogę śmigłowca LL PSW stanowili pilot Władimir Kutanin i inżynier Tatjana Demjanienko. W maju 2016 r. wicedyrektor Wiertolotow Rossiji Andriej Szibitow zapowiedział, że w najbliższych tygodniach śmigłowiec eksperymentalny LL PSW osiągnie prędkość 400-450 km/h, ale realnie doszedł on do 360 km/h i jest to bliskie maksimum dla tej konstrukcji.

reklam Lockheed Martin

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc