Zaloguj

Arms and Security 2021: Premiera bojowego wozu piechoty „dla ubogich” Kewłar-E

Podczas kijowskiej wystawy Zbroja ta Bezpeka 2021 po raz pierwszy zaprezentowany został publicznie „budżetowy” pływający bojowy wóz piechoty Kewłar-E. Fot. Defense Express

Podczas kijowskiej wystawy Zbroja ta Bezpeka 2021 (ang. Arms and Security, pol. Uzbrojenie i Bezpieczeństwo), należąca do UkrOboronPromu państwowa firma UkrInMasz z Kijowa zaprezentowała po raz pierwszy publicznie, ujawniony w ubiegłym roku, bojowy wóz piechoty Kewłar-E. 

Kewłar-E wykorzystuje, produkowane na Ukrainie, zmodyfikowane podwozie 122 mm haubicy samobieżnej 2S1 Gwozdika (pol. Goździk). Najbardziej widoczne zmiany w jego konstrukcji dotyczą przedłużenia o jedną parę kół nośnych, podwyższenie tylnej części wozu i zastąpienie oryginalnej wieży bezzałogową BM-3M Szturm. Jej zestaw uzbrojenia jest typowy dla ukraińskich systemów wieżowych ‒ 30 mm armata automatyczna ZTM-1 lub ZTM-2 sprzężona z 7,62 mm km KT-7,62, a opcjonalnie można je uzupełnić 30 mm granatnikiem automatycznym KBA-117 i wyrzutniami ppk. Załoga liczy trzech żołnierzy, a desant sześciu. Masa wozu nie jest znana, ale nie może być o wiele większa, niż masa 2S1 (16 ton) i prawdopodobnie nie przekracza 20 ton. W połączeniu ze znacznymi rozmiarami wozu, musi to oznaczać, że opancerzenie pozostało na poziomie Goździka lub niewiele wyższym. Nie można wykluczyć opcji jego wzmocnienia – niektóre wizualizacje pokazują pojazd z dodatkowymi modułami pancerza na burtach i pancerzem reaktywnym Kontakt-1 na przedniej płycie pancerza. Bazowy poziom odporności balistycznej i przeciwminowej ma odpowiadać 2 wg normy STANAG 4569A/B. Napęd ma zapewniać nowy silnik (produkcji firm Deutz lub Cummins, jak sugerują ukraińskie media) o mocy do 235 kW/320 KM, więc stosunek mocy do masy nadal pozostawiałby wiele do życzenia. Kewłar-E porusza się z prędkością do 60 km/h na utwardzonej drodze. Jako, że pojazd zachował możliwość pokonywania przeszkód wodnych, może w wodzie rozpędzić się do 4÷6 km/h, aczkolwiek tylko dzięki ruchowi otunelowanych gąsienic. Desant ma opuszczać pojazd po rampie z dodatkowymi niewielkimi drzwiami. Projektanci z góry założyli powstanie rodziny pojazdów na zmodyfikowanym podwoziu 2S1: rakietowego niszczyciela czołgów, samobieżnej artyleryjskiej wyrzutni rakietowej, wozu dowodzenia, wozu zabezpieczenia technicznego i pojazdu ewakuacji medycznej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Arms and Security 2021: Premiera bojowego wozu piechoty „dla ubogich” Kewłar-E”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc