Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Armija 2021. Kolejne zamówienie na czołgi T-90M

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podpisało dwie umowy wieloletnie na dostawy czołgów T-90M. Nie wiadomo, czy czołgi będą wyposażone w maszt z głowicą optoelektroniczną (na zdj.), jak prezentowany podczas wystawy Armija-2021 wóz. Fot. Miroslav Gyűrösi.

25 sierpnia, podczas Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego Armija 2021 (22-28 sierpnia) Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z państwowym przedsiębiorstwem UrałWagonZawod, wchodzącym w skład państwowej korporacji Rostech, dwie umowy na dostawę czołgów podstawowych T-90M.
Jeden z kontraktów dotyczy modernizacji użytkowanych przez Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej T-90 do standardu T-90M, drugi ‒ produkcji nowych czołgów w tej wersji. Nie jest znana wartość umów ani liczba czołgów, jaka miałaby zostać dostarczona w ich ramach. Nowością, wg dyrektora generalnego UWZ Aleksandra Potapowa, ma być konstrukcja umów. Dotychczas rosyjski resort obrony podpisywał raczej małe, roczne umowy na dostawy czołgów, dotyczące zwykle kilkudziesięciu nowych i 100÷300 zmodernizowanych wozów. Nowe mają być zawierane „na ponad rok”, tzn. będą to umowy wieloletnie, w ramach których mogą być zawierane kontrakty cząstkowe, jak np. w państwach NATO. Ma to być rozwiązanie lepsze dla obydwu stron. Wojska Lądowe SZ FR otrzymają uzbrojenie po niższych cenach, zaś producent może lepiej planować produkcję, zakupy podzespołów u poddostawców czy niezbędne przy określonej wielkości zamówień inwestycje w park maszynowy.

Przy okazji można dodać, że nie wiadomo, jaka konfiguracja T-90M została zamówiona. Podczas podmoskiewskiej wystawy pokazano bowiem zmodyfikowany T-90M, wyposażony w wielofunkcyjną głowicę optoelektroniczną (z kamerą TV, kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym ‒ ten ostatni, wg niektórych komentatorów, ma być w stanie pełnić funkcję podświetlacza laserowego dla amunicji precyzyjnej). Głowica ta umieszczona jest na składanym, teleskopowym maszcie, zainstalowanym z lewej strony pseudoniszy wieży czołgu. Ma ona pozwolić na prowadzenie obserwacji w trudnym terenie (górskim, zalesionym czy miejskim).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Armija 2021. Kolejne zamówienie na czołgi T-90M”

  1. Kurcze- a sam myslalem o wysuwanej glowicy z sensorami na maszcie teleskopowym. Pisalem tez na polskim forum.No nie zostalo bez odpowiedzi;-)
    Kolejny etap to grupa sensorow na .... balonie albo na mini bezzalogowcu na uwiezi w celu minimalizacji emisji elektromagnetycznej.
    Maszt daje wieksze pole widzenia- na blonie lub bezzalogowcu wraz z softwarem analizujacym zmiany w otoczeniu praktycznie na kilka kilometrow masz mozliwosc obserwacji otoczenia zarono na ladzie jak i w powietrzu

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc