Rosjanie kontynuują ostrzał miejscowości leżących w pobliżu granicy oraz w całej strefie przyfrontowej, wykorzystując w tym celu artylerię lufową, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe oraz w pojedynczych przypadkach systemy rakietowe S-300. W Chersoniu i okolicznych miejscowościach położonych nad Dnieprem w ostatnich tygodniach notowana jest zwiększona aktywność rosyjskich dronów, zrzucających granaty na ukraińskie posterunki wojskowe lub policyjne, a także terroryzujące ludność cywilną.
Rząd Niemiec zgodził się na przekazanie Ukrainie pięciu polskich samolotów MiG-29, które pierwotnie znajdowały się na uzbrojeniu enerdowskiej armii, a po zjednoczeniu Niemiec zostały przejęte przez Bundeswehrę. W 2003 r. 22 samoloty MiG-29G zostały przekazane Polsce. Równolegle premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska w najbliższym czasie wyśle na Ukrainę kolejne samoloty tego typu, nie precyzując jednak liczby i daty przekazania. Hiszpania planuje dostarczyć na Ukrainę do końca kwietnia sześć czołgów Leopard 2A4, a w późniejszym terminie kolejne cztery maszyny, których remont jeszcze się nie zakończył. Ponadto Madryt zobowiązał się do przekazania 20 transporterów opancerzonych nieznanego typu. Z kolei Kanada ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej, obejmującej 21 tys. karabinów szturmowych, 38 karabinów maszynowych oraz 2,4 mln sztuk naboi.
Opublikowane w mediach społecznościowych fotografie i filmy wskazują, że na Ukrainę dociera też sprzęt, którego przekazanie nie było wcześniej oficjalnie anonsowane przez donatorów. W ostatnich dniach potwierdzone zostało użytkowanie przez Siły Zbrojne Ukrainy armatohaubic Hiacynt-B 152 mm pochodzących z Finlandii (kraj ten do niedawna dysponował 24 działami tego typu) oraz amerykańskich samochodów opancerzonych Oshkosh M-ATV.
Wg południowokoreańskich mediów w marcu USA zawarły z Koreą Południową umowę na wypożyczenie 500 tys. naboi artyleryjskich kalibru 155 mm. Ta nietypowa forma przekazania amunicji wynika z faktu, że Seul odmawia przekazania broni lub amunicji bezpośrednio na Ukrainę usprawiedliwiając taką politykę przepisami, które nie pozwalają na eksport uzbrojenia w rejony konfliktów. Wypożyczenie południowokoreańskiej amunicji artyleryjskiej pozwoli Waszyngtonowi na dostarczenie na Ukrainę amunicji własnej produkcji, z zachowaniem przy tym niezbędnej rezerwy dla US Army.
Według oceny ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosja planuje w czerwcu rozpoczęcie seryjnej produkcji pocisków manewrujących typu Ch-50 w celu intensyfikacji ataków na Ukrainę jesienią. Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat stwierdził, że od 11 września ub.r., wróg użył ponad 850 pocisków manewrujących różnych typów. Decyzja o produkcji pocisku Ch-50 opracowanego jeszcze w czasach sowieckich może być spowodowana tym, że jest to broń tańsza i mniej skomplikowana. Wyraził nadzieję, że jej produkcja nie będzie łatwa w warunkach utrzymywania przez Zachód reżimu sankcyjnego.
12 kwietnia ukraiński resort spraw wewnętrznych poinformował o rozpoczęciu tworzenia kolejnej brygady tzw. „gwardii ofensywnej” noszącej nazwę „Karta”. Będzie to siódma z kolei jednostka lekkiej piechoty wchodzącej w skład Gwardii Narodowej, dwie pozostałe działają pod egidą Policji Narodowej i Straży Granicznej. Do brygady „Karta” są przyjmowane osoby mające duże doświadczenie w działaniach bojowych, część z nich walczyła na początku inwazji w okolicach Charkowa i w Bachmucie. Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą rekrutację do 3 Brygady Szturmowej, której kadrę dowódczą stanowią żołnierze walczący w przeszłości w pułku „Azow”.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że tajne amerykańskie dokumenty wojskowe, które przedostały się do prasy, zawierają mieszankę prawdziwych i fałszywych informacji. W jego ocenie wyciek jest operacją informacyjną korzystną dla Rosji i jej sojuszników. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow wyraził z kolei przekonanie, że nie ma ryzyka aby przeciek zaszkodził stosunkom między Ukrainą a USA i nie będzie miał większego wpływu na przebieg działań ofensywnych.
12 kwietnia premier Denys Szmyhal podczas spotkania z sekretarzem obrony Lloydem Austinem w Waszyngtonie zwrócił się z prośbą o dostarczenie myśliwców F-15 i F-16 oraz rakiet dalekiego zasięgu. Wskazał, że jest to jeden z warunków wygrania wojny i ograniczenia strat własnych. Austin nie odniósł się do apelu ukraińskiego premiera. Złożył obietnicę zwiększenia produkcji sprzętu wojskowego dla Ukrainy.
11 kwietnia Rob Joyce, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA ostrzegł, że rosyjscy hakerzy stale włamują się do kamer monitoringu zainstalowanych w ukraińskich obiektach publicznych. Pozwala to pozyskiwać dane nt. przemieszczania się sprzętu wojskowego i kolumn z zaopatrzeniem. Joyce dodał, że Rosjanie przeprowadzają swoje ataki hakerskie również na amerykańskie firmy zbrojeniowe i logistyczne chcąc pozyskać dane nt. łańcucha dostaw broni na Ukrainę.
13 kwietnia w Bukareszcie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przedstawił propozycję integracji ukraińskich systemów obrony powietrznej z systemami sojuszników NATO na Morzu Czarnym i Bałtyckim. Zdaniem Kułeby wojna na Ukrainie udowodniła, że bezpieczeństwo regionu jest niepodzielne, a pociski wystrzelone przez Rosję na Ukrainę zagrażają Polsce, Rumunii i Mołdawii. Według Kułeby warto też rozpatrzyć pomysł, aby Ukraina stała się częścią Europejskiej Inicjatywy Obronnej.
12 kwietnia w Rosji zakończono prace nad zmianami w ustawie „O obowiązku wojskowym i służbie wojskowej”. Celem zmian jest stworzenie funkcjonalnego systemu mobilizacyjnego oraz obniżenie wieku dla kandydatów do służby kontraktowej do 18 lat. Stworzenie ujednoliconego elektronicznego rejestru osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej oraz wprowadzenie odbioru wezwań do stawiennictwa przed komisją wojskową w formie elektronicznej na portalu Gosusługi mają usunąć niedociągnięcia, które zakłóciły przebieg jesiennej mobilizacji. Zmiany mają charakter restrykcyjny, samo umieszczenie wezwania na osobistym koncie obywatela na portalu państwowych usług elektronicznych zostało uznane za doręczenie, podobnie jak przekazanie wezwania osobie współzamieszkującej. Zgodnie z nowelizacją, obywatele nie będą mogli opuszczać Rosji od momentu otrzymania wezwania do momentu stawienia się w komisji wojskowej. Osoby przebywające poza granicami Rosji w przypadku otrzymania wezwania są zobowiązane do powrotu do kraju. W przypadku uchylania się od obowiązku wojskowego po 20 dniach wezwany może utracić prawo jazdy, możliwość samozatrudnienia, zaciągania kredytów, a także zostać objęty zakazem obrotu nieruchomościami. Wprowadzone zostały też nowe zasady przyjmowania do służby kontraktowej. Rosjanie od 18 roku życia będą mogli zawierać umowy od razu po powołaniu do wojska. Wcześniej do zawarcia kontraktu wymagane było odbycie co najmniej trzymiesięcznej służby wojskowej.
Autorzy: Piotr Żochowski, Jakub Ber
Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu