Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Armaty Rheinmetall SeaSnake do fregat typu F126

Fot. Rheinmetall

Każda z czterech fregat typu F126 przeznaczonych dla Deutsche Marine zostanie uzbrojona w dwa systemy artyleryjskie MLG27-4.0, należące do rodziny produktowej SeaSnake.

Producentem armat jest Rheinmetall Waffe Munition GmbH. Kontrakt zawiera opcję na kolejne systemy MLG27-4.0 dla dwóch dodatkowych jednostek, aczkolwiek los pary fregat, będących opcją kontraktową, jest obecnie niepewny z przyczyn finansowych.

W systemie MLG27-4.0 zastosowano 27 mm armatę rewolwerową BK-27M. MLG27 4.0 jest nowym członkiem nowej rodziny produktów SeaSnake RCWS (Remote Controlled Weapon Station) produkowanych przez Rheinmetall Waffe Munition w Unterlüß w Niemczech, spółkę zależną Rheinmetall AG. Nowy SeaSnake stanowi rozwinięcie standardowego w Marynarce Wojennej Republiki Federalnej Niemiec systemu MLG27, instalowanego na okrętach licznych typów i klas (zarówno bojowych, jak i pomocniczych).

W porównaniu z poprzednimi modelami, system nowej generacji MLG27-4.0 cechuje się szeregiem innowacji technicznych. Jest wyposażony w kamery światła dziennego, podczerwieni i dalmierz laserowy. Może być zintegrowany z istniejącym okrętowym systemem dowodzenia, z pełnym uwzględnieniem wszystkich obowiązujących wymogów bezpieczeństwa IT i OT (w przypadku fregat F126 będzie w pełni zintegrowany z systemem zarządzania walką). Ponadto jego nowa, w pełni cyfrowa architektura systemu umożliwia bezpośrednie oddziaływanie na cele w oparciu o zewnętrzne współrzędne w standardowym formacie WGS-84.

Armata rewolwerowa BK-27M kal. 27 mm może strzelać ogniem pojedynczym, w regulowanych seriach lub przy ciągłej szybkostrzelności do 1700 pocisków na minutę.

Budowę czterech fregat typu F126 zlecono holenderskiej grupie stoczniowej Damen Schelde Naval Shipbuilding (obecnie Damen Naval), która wygrała przetarg i zawarła umowę z Federalnym Urzędem ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Bundeswehry (BAAINBw) 19 czerwca 2020 roku. Większość prac zostanie wykonana w hamburskiej stoczni Blohm+Voss, należącej od 2016 roku do grupy Fr. Lürssen Werft, zaś integracją systemu walki zajmie się Thales Deutschland.

Okręty będą kosztowały ok. 4,6 mld EUR, przy czym umowa otwiera drogę do zamówienia dodatkowej pary z dostawą po roku 2030. Fregaty F126 będą dużymi okrętami wielozadaniowymi, większymi nawet od wprowadzanych obecnie do służby jednostek typu F125 Baden-Württemberg, wypierających 7200 ton, przewyższających wszystkie jednostki bojowe Deutsche Marine.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc