reklama Helikon-Tex

APKWS odpalane z wyrzutni lądowej

1 czerwca koncern BAE Systems poinformował o zakończeniu pierwszych odpaleń kierowanych pocisków kalibru 70 mm wyposażonych w moduł APKWS z wyrzutni lądowej. Powyższy sukces może otworzyć drogę do nowych zastosowań systemu, który obecnie stanowi ważny element uzbrojenia statków powietrznych różnych typów.


Próby z wyrzutni lądowej realizowano z pomocą US Navy na poligonie Yuma w Arizonie. Partnerem dla BAE System była firma Arnold Defense, która zaprojektowała i zbudowała wyrzutnię Fletcher. W czasie prób odpalono kilkanaście pocisków, a same próby określono sukcesem. Dzięki swoim rozmiarom może być instalowana na szerokiej gamie pojazdów kołowych oraz gąsienicowych, które mogą stać się ważnym elementem wsparcia ogniowego dla sił naziemnych.

Dzięki pociskom kierowanym wyposażonym w moduł kierowania APKWS siły lądowe otrzymają możliwość zwalczania celów spoza zasięgu broni strzeleckiej bez potrzeby wzywania wsparcia lotniczego. W przypadku odpalania z platform lotniczych, pociski wyposażone w moduł APKWS mają skuteczny zasięg do 11 km (samoloty). Obecnie brak informacji odnośnie zasięgu po odpaleniu z wyrzutni lądowej.

Pociski kalibru 70 mm wyposażone w powyższe moduły są intensywnie eksploatowane przez amerykańskie siły zbrojne oraz sojuszników (mogących zakupić APKWS poprzez procedurę FMS) w działaniach bojowych na świecie. Atutem systemu są niskie koszty zakupu, a także możliwość wykorzystania z licznych platform latających.

(Łukasz Pacholski) Foto: BAE Systems

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc