Zaloguj

Antonow zainteresowany współpracą z NATO

Jedną z gwiazd tegorocznego Salonu ILA jest samolot transportowy An-225, który przybył do Berlina w środę rano. Obecność maszyny, należącej do linii lotniczej firmy Antonow, jest związana z zainteresowaniem ukraińskiego przewoźnika usługami na rzecz NATO.

W ramach programu SALIS NATO ma podpisaną umowę na przewóz sprzętu wojskowego z linią lotniczą Volda-Dnepr, która do tej roli wykorzystuje samoloty transportowe An-124. W połowie kwietnia rosyjski przewoźnik poinformował jednak o chęci wycofania się ze współpracy z NATO, co może być spowodowane czynnikami politycznymi i ochłodzeniem na linii Rosja-NATO. Współpraca ma zakończyć się wraz z końcem bieżącego roku.

W ramach programu SALIS, z usług rosyjskich samolotów An-124 korzystają siły zbrojne Belgii, Republiki Czeskiej, Francji, Niemiec, Węgier, Luksemburga, Norwegii, Polski, Słowacji, Słowenii. Dwa samoloty przewoźnika stacjonowały na stałe na lotnisku w Lipsku, w gotowości do realizacji zlecenia na rzecz NATO i Unii Europejskiej. Obecnie członkowie programu rozpoczęli analizy opcji na przyszłość – jedną z nich może być właśnie współpraca z linią Antonowa.

Powyższy przewoźnik dysponuje flotą samolotów transportowych składających się z pojedynczego An-225, a także siedmiu An-124. Powyższy potencjał pozwala na ubieganie się o zlecenie ze strony uczestników programu SALIS.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc