Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Aneks do umowy na włoskie okręty podwodne 212NFS

Fot. OCCAR

21 grudnia, przedstawiciele OCCAR i Fincantieri podpisali drugi aneks do kontraktu na budowę okrętów podwodnych 212NFS. Jest to kolejny krok milowy w kierunku stopniowego rozwoju programu 212 Near Future Submarine dla włoskiej Marina Militare.

Nowa poprawka koncentruje się na komercyjnych i technicznych warunkach produkcji trzeciego okrętu podwodnego 212NFS, opartego na projekcie pierwszej, już budowanej pary - odpowiednio NFS 1 i NFS 2. Dostawa trzeciej jednostki (NFS 3) planowana jest na koniec 2030 roku. Oprócz produkcji NFS 3, aneks dotyczy również wdrożenia dalszych udoskonaleń technicznych w celu zwiększenia wydajności i osiągów okrętów w domenie podwodnej. Podpisanie trzeciego aneksu związanego z zamówieniem NFS 4 planowane jest na rok 2023.

Umowę pomiędzy grupą stoczniową Fincantieri S.p.A. a OCCAR (Organisation conjointe de coopération en matière d'armement, Organizacja Jednoczącej Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia) zawarto 26 lutego 2021 roku. Po rozpoczęciu cięcia blach do budowy prototypu, 22 lutego tego roku OCCAR poinformowała o zakończeniu przeglądu projektu systemu (SDR - System Design Review). Obecnie trwa proces formowania kadłuba mocnego pierwszego okrętu U212 NFS i przygotowania do zamknięcia przeglądu krytycznego projektu.

Nowa platforma 212NFS w stosunku do projektu bazowego 212 będzie miała wydłużony kadłub ciśnieniowy, przeprojektowane bojowe centrum informacyjne z dodatkowymi konsolami, możliwość operowania w wodzie morskiej o tropikalnych temperaturach, maszty podnoszone elektrycznie zamiast hydraulicznie, nowy system monitorowania urządzeń i systemów platformy oraz baterie litowo-jonowe do układu napędowego. Ponadto 212NFS będzie przystosowany do odpalania pocisków manewrujących dalekiego zasięgu i włoskich torped ciężkich Leonardo Black Shark Advanced.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc