Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie wsparcie dla pakistańskich F-16

26 lipca Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Pakistanu usług wsparcia eksploatacji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon służących w tym państwie.

Potencjalna umowa została wyceniona na maksymalną kwotę 125 mln dolarów i ma być zrealizowana (w przypadku autoryzacji przez Kongres i późniejszego podpisania umowy w ramach procedury FMS) przez firmę Booz Allen Hamilton Engineering Services LLC. W jej ramach na terenie Pakistanu ma znajdować się grupa 60 pracowników powyższego podmiotu, którzy mają nadzorować i wspierać eksploatację osiemnastu F-16C/D Block 52+, które dostarczono w 2010 roku.

Obecność tak dużej grupy amerykańskiej wynika z polityki władz w Waszyngtonie wobec Islamabadu. Ochłodzenie stosunków spowodowało m.in. embargo na dostawy śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper, a już dostarczone F-16C/D Block 52+ mogą być ważnym źródłem wiedzy dla Chińczyków. To zaś wymusza Amerykanów przez 24 godziny na dobę.

W ramach kontraktu o wartości 3,1 mld dolarów, Pakistan zamówił osiemnaście F-16C/D Fighting Falcon Block 52+ wraz z pakietem wyposażenia dodatkowego obejmującego m.in. dziewiętnaście zasobników obserwacyjno-celownicze AN/AAQ-33 Sniper, siedem zasobników rozpoznawczych DB-110, pociski AIM-120C-5 AMRAAM oraz bomby kierowane rodziny Paveway.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc