Zaloguj

Amerykańskie torpedy dla Tajwanu

20 maja Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Tajwanowi partii ciężkich torped przeznaczonych dla konwencjonalnych okrętów podwodnych eksploatowanych przez marynarkę wojenną tego państwa.


W dokumentacji, która została przesłana w celu dalszej autoryzacji do Kongresu Stanów Zjednoczonych, zamieszczono informacje zgodne z procedurą FMS. Tajwan jest zainteresowany zakupem osiemnastu torped Mk.48 Mod.6AT wraz z niezbędnym osprzętem pozwalającym na ich bezpieczną eksploatację. Cały pakiet wyceniono na maksymalną kwotę 180 mln dolarów, a co ważne broń oraz pozostałe elementy mają pochodzić z zasobów US Navy.

Marynarka Wojenna Tajwanu ma w swoim składzie cztery konwencjonalne okręty podwodne. Dwa z nich należą do amerykańskich typów Tench i Balao (zbudowane w czasie II wojny światowej, a później modernizowane w ramach programu GUPPY i przekazane Tajwanowi w latach 70. XX wieku), a pozostałe dwa należą do typu Hai Lung (zbudowane w Holandii w latach 80. XX wieku).

Torpedy Mk.48 Mod.6AT są produkowane przez korporację Raytheon. Do ich budowy wykorzystuje się używane komponenty wersji Mod.4 - wśród głównych różnic wymienia się moduł naprowadzania i kierowania, który pozwala na samodzielne wykrycie celów, w tym tych generujących minimalny poziom hałasu.

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc