Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie śmigłowce dla azjatyckich państw

Początek czerwca to owocny moment dla koncernów Boeing oraz Lockheed Martin i ich programów śmigłowcowych. Doszło bowiem do sfinalizowania dwóch kontraktów na produkcję i dostawę wiropłatów do Turcji oraz Kataru.

W przypadku pierwszego państwa mowa o kontrakcie na licencyjną produkcję 109 wielozadaniowych śmigłowców transportowych Sikorsky S-70i Black Hawk International. Będą powstawać na linii montażowej zlokalizowanej w zakładach koncernu TAI i będą nosić oznaczenie T-70 Black Hawk. Wartość kontraktu opiewa na 3,5 mld dolarów. Ich dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2021-26, wybór powyższej konstrukcji miał miejsce jeszcze w 2011 roku – wówczas Sikorsky pokonał AgustęWestland, która oferowała Turkom AW149. Z polskiego punktu widzenia, ważnym elementem umowy jest fakt budowy nowej linii montażowej modelu S-70i Black Hawk International, która może stanowić konkurencję dla zlokalizowanej w zakładach PZL Mielec. W Polsce zmontowano około 39 S-70i, które trafiły do Arabii Saudyjskiej, Meksyku, Turcji, Kolumbii oraz Brunei.

W ramach drugiej umowy, Katar zamówił w Stanach Zjednoczonych 24 śmigłowce szturmowe Boeing AH-64E Guardian. Będą one kosztować emirat 667,5 mln dolarów i zostaną dostarczone do czerwca 2020 roku. Tym samym Katar stanie się drugim użytkownikiem AH-64E w regionie – obecnie dostawy realizowane są dla Arabii Saudyjskiej. W najbliższych miesiącach producent zakłada sfinalizowanie kolejnych umów na AH-64E – negocjacje prowadzone są z Wielką Brytanią oraz Holandią. Ta ostatnia planuje gruntową przebudowę posiadanych AH-64D Apache Longbow.

Teldat
reklama BMS

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc