Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie samoloty przełamania obrony powietrznej w Europie

Amerykanie przebazowali do Niemiec sześć samolotów przełamania obrony powietrznej Boeing E/A-18G Growler. Fot. US Navy

28 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że w ramach wzmocnienia sił NATO w Europie Centralnej, do bazy lotniczej Spangdahlem w Republice Federalnej Niemiec przebazowanych zostanie sześć samolotów przełamania obrony powietrznej Boeing E/A-18G Growler.


Maszyny wraz z 240 osobami personelu technicznego pochodzą z eskadry VAQ-134 Garudas należącej do US Navy i stacjonującej na co dzień w bazie Whidbey Island. Według części mediów, wylądowały w Niemczech 28 marca – zgodnie z komunikatem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych maszyny nie mają być używane do walki z rosyjskimi systemami przeciwlotniczymi operującymi na terytorium Ukrainy, a stanowić dodatkowe wsparcie dla sił NATO chroniącymi wschodniej flanki sojuszu. Nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach samoloty rozpoczną loty nad Polską oraz innymi państwami graniczącymi z Białorusią oraz Ukrainą.

Samoloty przełamania obrony powietrznej Boeing E/A-18G Growler to jedyny typ wyspecjalizowanej maszyny tej klasy w arsenale Stanów Zjednoczonych. Tylko dla US Navy Boeing zbudował ponad 150 egzemplarzy, które wdrożono do służby operacyjnej w 2008 roku – obecnie stanowią wyposażenie piętnastu eskadr walki elektronicznej, które (standardowo) kierują zespoły ekspedycyjne do grup lotniczych lotniskowców. Przebazowanie sześciu maszyn do Niemiec stanowi więc kolejny przykład rosnącego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w zabezpieczenie sił sojuszniczych w Europie Centralnej. Dodatkowo dla załóg będzie to także okazja operowania w środowisku pozwalającym na zebranie informacji o najnowszych systemach radiolokacyjnych oraz przeciwlotniczych Federacji Rosyjskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc