Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Amerykańskie okręty desantowe znów na Bałtyku

Fot.: US Navy.

Zespół zmierza do Finlandii, aby zacumować na weekend w Helsinkach. Okrętem flagowym Grupy Gotowości Desantowej (Amphibious Ready Group, ARG) jest śmigłowcowiec desantowy USS Kearsarge (LHD 3) typu Wasp. Towarzyszy mu desantowy okręt transportowy-dok USS Arlington (LPD 24) typu San Antonio. Ponadto an Bałtyku jest desantowy okręt transportowy-dok USS Gunston Hall (LSD 44) typu Whidbey Island oraz zaopatrzeniowiec USNS Leroy Grumman (T-AO-195) typu Henry J. Kaiser. Ten ostatni niedawno gościł w Gdańsku i prawdopodobnie niebawem zawinie tam znowu.

Na pokładach i w dokach okrętów desantowych przewożeni są żołnierze i sprzęt 22. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (22nd Marine Expeditionary Unit, MEU). Wśród środków transportu Marines są śmigłowce Bell Textron - bojowe AH-1Z Viper i wielozadaniowe UH-1Y Venom, ale również wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing AV-8B Harrier II i transportowe Bell/Boeing MV-22B Osprey, a także śmigłowce Lockheed Martin MH-60S Sea Hawk.

Od 8 do 19 sierpnia USS Kearsarge wraz z resztą ARG będzie kontynuował szkolenie w rejonie Bałtyku Północnego i Hanko z fińskimi Siłami Morskimi (Merivoimat). Celem szkolenia jest poprawa interoperacyjności i kompatybilności Merivoimatu i US Navy oraz zdolności Finlandii do udzielenia wsparcia jako gospodarz (host nation). Ma to związek z akcesem Republiki Finlandii do NATO.

22. Jednostka Ekspedycyjna Piechoty Morskiej to morskie powietrzno-desantowe siły zadaniowe, które zapewniają strategiczną szybkość reagowania w celu ochrony interesów i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych na całym świecie. Morskie Jednostki Ekspedycyjne mogą reagować szybciej z większych odległości z większymi możliwościami w całym zakresie operacji wojskowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc