Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Amerykańskie myśliwce F/A-18C/D Hornet zakończyły operacje pokładowe

F/A-18C z dywizjonu VMFA-323 „Death Rattlers” startuje z pokładu lotniskowca USS Nimitz; 19 lutego 2021 r. Fot. US Navy

25 lutego z 11-miesięcznego rejsu powrócił do portu w San Diego lotniskowiec USS Nimitz (CVN 68). Wraz z nim uzbrojony w samoloty myśliwskie F/A-18C Hornet dywizjon piechoty morskiej (USMC) VMFA-323 „Death Rattlers”. Okazał się on ostatnim liniowym dywizjonem F/A-18C Hornet, który operował z pokładu lotniskowców Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Opracowane wspólnie przez firmy McDonnel Douglas oraz Northrop (obecnie: Boeing i Northrop Grumman) myśliwce F/A-18A/B Hornet zaczęto wdrażać do wyposażenia marynarki wojennej 1981 r. Zastąpiły one pokładowe samoloty szturmowe McDonnel Douglas A-4M Skyhawk, myśliwsko-bombowe LTV A-7E Corsair II, myśliwskie McDonnel Douglas F-4N/S Phantom II i rozpoznawcze RF-4B. W 1988 r. do eksploatacji wprowadzono zmodernizowane myśliwce F/A-18C/D.

Dywizjon piechoty morskiej VMFA-323, którego tradycje sięgają II wojny światowej, pierwsze myśliwce F/A-18A otrzymał we wrześniu 1982 r. Wcześniej użytkował samoloty myśliwskie typu F-4B/N Phantom II. Był drugim spośród dywizjonów piechoty morskiej, który został wyposażony w sprzęt tego typu. Jako pierwszy, nie tylko spośród dywizjonów USMC, ale również US Navy, F/A-18A otrzymał dywizjon VMFA-314 „Black Knights”. Po przezbrojeniu w Hornety, pierwszy rejs operacyjny dywizjon VMFA-323 rozpoczął w październiku 1985 r., na pokładzie lotniskowca USS Coral Sea. W kolejnym roku Hornety dywizjonu przeszły chrzest bojowy atakując libijskie jednostki patrolowe oraz biorąc 15 kwietnia 1986 r. udział w atakach na cele w Libii w ramach operacji „El Dorado Canyon”. W kwietniu 1993 r. dywizjon VMFA-323 zaczął „przesiadać się” na wersję F/A-18C.

F/A-18C z dywizjonu VMFA-323 „Death Rattlers” w konfiguracji „powietrze-powietrze” z 10 pociskami AIM-120 AMRAAM i dwoma AIM-9X Sidewinder. Fot. USMC

Według obecnych planów VMFA-323 ma użytkować F/A-18C jeszcze przez kilka lat. Gdy w roku fiskalnym 2023 zostanie rozwiązany dywizjon szkolny piechoty morskiej VMFAT-101, VMFA-323 ma przejąć jego zadania i prowadzić szkolenie ostatnich pilotów, którzy będą latać na F/A-18C/D. W 2028 r. VMFA-323 ma przezbroić się na samoloty myśliwskie Lockheed Martin F-35B Lightning II. Ostatnie myśliwce typu Hornet piechota morska ma zamiar wycofać w 2030 r.

Podczas ostatniego rejsu na pokładzie lotniskowca USS Nimitz, dywizjon VMFA-323 był częścią skrzydła pokładowego CVW-17. Obecność samolotów piechoty morskiej na pokładach lotniskowców US Navy realizowana jest na mocy tzw. programu integracji taktycznej (TACAIR Integration). Rolę Hornetów w programie TACAIR przejmą myśliwce bazowania pokładowego F-35C Lightning II. VMFA-314 – pierwszy dywizjon USMC wyposażony w F-35C – ma rozpocząć operacje z pokładów lotniskowców w przyszłym roku. Docelowo USMC ma oddelegować na potrzeby TACAIR cztery dywizjony F-35C.

Ostatnie F/A-18C marynarki wojennej zakończyły operowanie z pokładów lotniskowców w kwietniu 2018 r., wraz z powrotem z rejsu dywizjonu VFA-34 „Blue Blasters”. Powrót 25 lutego br. dywizjonu VMFA-323 do San Diego zakończył, po 40 latach, obecność myśliwców typu Hornet na pokładach amerykańskich lotniskowców.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Amerykańskie myśliwce F/A-18C/D Hornet zakończyły operacje pokładowe”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc