Zaloguj

Amerykańskie F-35A Lightning II ponownie na Środkowym Wschodzie

1 czerwca US Air Force poinformowała, że wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II zostały przebazowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczynając trzecią (w ciągu roku) rotację operacyjną na Środkowym Wschodzie.


Nieokreślona liczba samolotów należących do 421. Eskadry Myśliwskiej stacjonującej na co dzień w bazie Hill została przebazowana do bazy Al Dhafra - załogi mają wspierać siły amerykańskie oraz sojusznicze w regionie, gdzie toczą się m.in. walki z bojownikami Państwa Islamskiego.

Dotychczas USAF dwukrotnie skierowała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich samoloty F-35A Lightning II. Ostatnia, półroczna, misja zakończyła się na początku maja bieżącego roku – oficjalne statystyki podają, że w tym czasie maszyny wykonały 1439 lotów o łącznym czasie 7311 godzin. Gotowość operacyjna wynosiła 79%. Wiadomo, że w ciągu dwóch ostatnich rotacji maszyny brały udział w atakach na cele naziemne na obszarze Iraku oraz Syrii.

Obecnie maszyny rodziny Lockheed Martin F-35 Lightning II zostały wykorzystane w działaniach bojowych przez Stany Zjednoczone (US Air Force oraz US Marine Corps), Izrael, Wielką Brytanię. Dodatkowo Włochy oraz Norwegia wykonywały na nich zadania w ramach zobowiązań sojuszniczych w ramach NATOwskiej misji Icelandic Air Policing.

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc