Zaloguj

Amerykańskie baterie Iron Dome w komplecie

Ciężarówki Oshkosh HEMTT po montażu systemu Iron Dome oczekują na załadunek w jednym z izraelskich portów. Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

3 stycznia Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o dostarczeniu US Army drugiej i jednocześnie ostatniej baterii rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej Rafael Iron Dome.

Zgodnie z zapisami kontraktu, podpisanego w sierpniu 2019 r. pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych Ameryki i Państwa Izrael, który pośredniczył w transakcji z firmą Rafael, elementy systemu Iron Dome zostały zintegrowane ze standardowymi dla US Army ciężarówkami Oshkosh HEMTT. Pojazdy trafiły do Izraela drogą lotniczą (na pokładach ciężkich samolotów transportowych Antonow An-124), a po instalacji wyposażenia wracają do Stanów Zjednoczonych drogą morską. Dostawa pierwszej baterii miała miejsce 30 września ub.r.

Bazowy kontrakt opiewał na opcję rozszerzającą umowę o kolejne dwie baterie. Pomysł został jednak zarzucony już w marcu ubiegłego roku – wśród powodów tego kroku był brak zgody izraelskiej administracji na przekazanie Amerykanom kodów źródłowych niezbędnych do pełnej integracji systemu Iron Dome z amerykańskimi systemami wymiany informacji i dowodzenia.

Zakup dwóch baterii izraelskiego systemu (opracowanego we współpracy z koncernem Raytheon) stanowi element programu rozbudowy potencjału amerykańskich sił zbrojnych, które nie dysponują dużymi możliwościami zwalczania celów latających. W ciągu blisko dziesięciu lat eksploatacji na terenie Izraela system Iron Dome był wykorzystany ponad 2500 razy. Głównym zadaniem było przechwytywanie pocisków rakietowych różnych typów bądź bezzałogowych aparatów latających, których trajektoria lotu wskazywała możliwość upadku w strefie zamieszkałej lub ważnej infrastruktury.

Możliwości systemu powodują, że budzi zainteresowanie na świecie. Z tego też względu Rafael oraz Raytheon (już w 2014 r.) podpisali umowę o utworzeniu linii produkcyjnej na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu Iron Dome może być oferowany także poprzez rządową procedurę FMS. Nie można wykluczyć, że trafi na uzbrojenie wybranych państw arabskich, które w ostatnich miesiącach nawiązały stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Amerykańskie baterie Iron Dome w komplecie”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc