28 maja Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż sprzętu i usług związanych z systemem obrony przeciwlotniczej Patriot do jednego z kluczowych sojuszników na obszarze Bliskiego Wschodu – Kuwejtu.
Zgodnie z procedurą FMS, w momencie autoryzacji i przesłania do Kongresu Stanów Zjednoczonych w celu dalszego procesu sprzedaży, Departament Stanu (poprzez agencję DSCA) upublicznił informacje. W ramach trzech osobnych pakietów Kuwejt może wydać kwotę do 1,5 mld dolarów - w powyższej sumie znajdują się usługi wsparcia eksploatacji oraz zakupy pocisków Lockheed Martin PAC-3MSE.
Największym, pod względem wartości maksymalnej, jest właśnie pakiet wymienionych pocisków. Kuwejt jest zainteresowany zakupem 84 pocisków, a także dwóch dodatkowych pocisków przeznaczonych do prób. Dodatkowo zestaw sprzętu obejmuje 35 pakietów modernizacyjnych dla wyrzutni M902+ pozwalających na doprowadzenie ich do standardu M903, 26 szkolno-treningowych pocisków PAC-3MRT, 26 szkolnych kontenerów transportowo-testowych, jeden cel latający (przeznaczony do próby z parą pocisków MSE) oraz pakiet szkolno-logistyczny.
Drugi autoryzowany pakiet, o maksymalnej wartości, 200 mln dolarów, zakłada realizację usługi napraw części zestawów Patriot, które miałyby realizować amerykańskie firmy poprzez procedurę FMS (przede wszystkim Raytheon oraz Lockheed Martin). Ostatni pakiet, o maksymalnej wartości 500 mln dolarów, dotyczy wsparcia eksploatacji systemu Patriot, a także lokalnego ośrodka serwisowego przeznaczonego do utrzymania pocisków rakietowych.
Siły zbrojne Kuwejtu eksploatują około czternastu zestawów ogniowych Raytheon Patriot w standardzie PAC-2, PAC-3 oraz PAC-3+. Pierwsze z nich dostarczono w latach 1995-96 i to one (najprawdopodobniej) mają przejść modernizację pozwalającą na wykorzystanie nowych pocisków. System służy do zabezpieczenia emiratu, w tym przede wszystkim infrastruktury wydobywczej.
(Łukasz Pacholski) | Foto: Raytheon |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu