Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańska zgoda na turecką modernizację samolotów F-16 Fighting Falcon

Fot. Łukasz Pacholski

17 kwietnia amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Turcji pakietów wyposażenia i oprogramowania niezbędnych do modernizacji części wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, zatwierdzony pakiet ma maksymalną wartość 259 mln USD. Kluczowymi elementami są elementy oprogramowania układu sterowania, agregatów pokładowych oraz niejawne komponenty. Wśród wymienionych podzespołów na uwagę zwraca fakt chęci instalacji systemu AGCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System), który ma umożliwić uratowanie pilota (i samolotu) w momencie utraty świadomości. Jak wskazuje korporacja Lockheed Martin, system AGCAS, wdrożony do eksploatacji od 2014 roku, uratował już życie ponad dwunastu pilotów oraz miliony dolarów w postaci niedopuszczenia do rozbicia przynajmniej jedenastu samolotów bojowych.

Turcja planuje gruntowną modernizację przynajmniej 80 egzemplarzy F-16C/D Fighting Falcon starszych serii produkcyjnych do standardu F-16V. Dodatkowo władze w Ankarze zwróciły się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o umożliwienie zakupu 40 fabrycznie nowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Dotychczas Kongres Stanów Zjednoczonych skutecznie blokował oba programy, co z kolei skutkowało brakiem zgody Turcji na przyłączenie do NATO Szwecji. Nie można więc wykluczyć, że zgodna na sprzedaż pakietów modernizacyjnych stanowi początek odmrożenia współpracy i umożliwi w niedalekiej przyszłości wydanie zgody na sprzedaż kolejnych F-16, a tym samym zakończenie procesu przyjęcia Szwecji do Sojuszu.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc