Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Amerykańska broń dla Tajwanu

W marcu 1979 r. Waszyngton oficjalnie nawiązał stosunki dyplomatyczne z Pekinem. Zarazem tego samego roku Kongres USA przyjął Taiwan Relations Act, gwarantujący dostawy amerykańskiej broni na Tajwan. Stany Zjednoczone kontynuują ten proceder przy okazji tworzenia regionalnych napięć, np. naruszania chińskich wód i przestrzeni powietrznej wokół Wysp Nansha (Spratly) i Xisha (Paracel) na Morzu Południowochińskim, czy prowadzenia polityki „dwóch Chin” w kontekście Tajwanu. Kolejnym tego przejawem jest najnowsza amerykańska decyzja o sprzedaniu Tajpej uzbrojenia za 1,7 mld USD.

Łukasz Pacholski

Od wielu lat presja ekonomiczno-polityczna Pekinu skutecznie ogranicza możliwość sprzedaży broni Tajwanowi przez państwa europejskie, stąd też głównym jej źródłem mogą być tylko Stany Zjednoczone. Czerpią z tego spore zyski, gdyż pozycja monopolisty pozwala na dyktowanie cen i warunków wsparcia eksploatacji dostarczonego sprzętu. Dodatkowo, biorąc pod uwagę swoje potrzeby, Tajwańczycy pozyskują różne typy uzbrojenia, niekoniecznie mogące być nazwane nowoczesnymi. W poprzednich latach, dzięki Amerykanom, na wyspę trafiły m.in. fabrycznie nowe wielozadaniowe śmigłowce transportowe Sikorsky UH-60M Black Hawk, czy bojowe Boeing AH-64E Guardian, ale także, w latach 2005–2006, 25-letnie niszczyciele rakietowe typu Kidd. Najnowsze propozycje – ogółem osiem pakietów – ponownie obejmują mieszaninę sprzętu, będącego nadal w światowej czołówce w swych segmentach rynku, jak i mającego czasy swej świetności dawno za sobą.

16 grudnia ubiegłego roku Departament Stanu USA poinformował o wydaniu zgody na eksport fabrycznie nowego sprzętu i pochodzącego z nadwyżek Departamentu Obrony. Wśród nich królują zestawy rakietowe.

Tajwan chce pozyskać kolejną partię amfibii AAV-7 z dodatkowym opancerzeniem EAAK.

Tajwan chce pozyskać kolejną partię amfibii AAV-7 z dodatkowym opancerzeniem EAAK.

Pierwsze z nich to przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Raytheon FIM-92FStinger. Cały pakiet ma objąć 250 pocisków (i cztery dodatkowe przeznaczone do prób na terytorium Stanów Zjednoczonych wraz z celami pozornymi MQM-170 Outlaw), 42 zestawy szkolne, 70 zestawów urządzeń celowniczo-startowych, cztery urządzenia do uzupełniania zbiorników chłodziwa i 62 zestawy identyfikacji „swój-obcy”. Poza tym, standardowo, pakiet ma objąć: części zamienne, pomoce dydaktyczne i wsparcie logistyczne. Całość wyceniono na 217 mln USD.
Kolejny element transakcji to przeciwpancerne pociski kierowane Raytheon BGM-71F TOW-2B. W tym przypadku, za kwotę 268 mln USD, Amerykanie oferują sprzedaż 769 pocisków i 14 dalszych, przeznaczonych do prób i szkolenia na amerykańskich poligonach. Dodatkowo kontrakt ma objąć 46 zespołów celowniczych ITAS – te ostatnie mogą być zakupione zarówno w odmianie do wyrzutni przenośnej M41, jak i M1121 do wyrzutni montowanej na pojazdach wielozadaniowych HMMWV. Obok TOW-ów na Tajwan może trafić kolejna partia przeciwpancernych pocisków kierowanych Raytheon/Lockheed Martin FGM-148 Javelin – negocjowana jest sprzedaż 208 pocisków za 57 mln USD. W poprzednich latach zakupiono blisko 500 sztuk Javelinów i 60 zespołów startowo-celowniczych.
Dalszym elementem pakietu są gąsienicowe amfibie rodziny AAV-7, które mają pochodzić z magazynów US Marine Corps. Mowa jest o 36 egzemplarzach wyposażonych w pancerz dodatkowy EAAK. Wraz z pojazdami na Tajwan ma trafić ich uzbrojenie pokładowe – 12,7 mm wkm M2HB (30 sztuk) i 7,62 mm ukm M240 (6). Całość wyceniono na – astronomiczną w przypadku tego „muzealnego” sprzętu – kwotę 375 mln USD, z czego same pojazdy z uzbrojeniem (bez opancerzenia) mają kosztować 300 mln dolarów! Nowa partia miałaby uzupełnić zakupione wcześniej 54 AAV-7.

USS Gary, jedna z fregat która może trafić do Tajwanu w ramach autoryzowanego pakietu uzbrojenia

USS Gary, jedna z fregat która może trafić do Tajwanu w ramach autoryzowanego pakietu uzbrojenia

Flota wojenna Tajwanu ma szanse wzbogacić się o dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry – obie mają pochodzić z nadwyżek sprzętowych US Navy i zostaną przekazane w ramach bezgotówkowego grantu EDA. Przed przejęciem mają zostać poddane modernizacji. Wśród jej elementów jest m.in. ponowny montaż wyrzutni rakiet Mk.13, które zostały zdemontowane z fregat US Navy w ostatnich latach służby. Całość prac reaktywacyjno-modernizacyjnych wyceniono na 190 mln USD. Wniosek eksportowy nie wymienia okrętów z nazwy, jednak w 2014 roku Amerykanie zaoferowali Tajwańczykom cztery jednostki – USS Taylor (FFG-50), USS Gary (FFG-51), USS Carr (FFG-52) i USS Elrod (FFG-55), wszystkie weszły do służby w latach 1984–1985. To właśnie spośród nich zostaną najprawdopodobniej wybrane jednostki dla Tajwanu. Po ewentualnym przejęciu, dołączą do ośmiu fregat tego typu, na Tajwanie określanych jako Cheng Kung, już eksploatowanych przez Marynarkę Wojenną Republiki Chin – wszystkie weszły do służby w latach 1993–2004 i zostały zbudowane na amerykańskiej licencji, i przy ogromnym wsparciu technicznym w lokalnych stoczniach.
Beneficjentem następnej transakcji miałby być koncern Raytheon, który może dostarczyć Tajwanowi 13 okrętowych artyleryjskich zestawów obrony bezpośredniej Mk.15 PhalanxBlock 1B Baseline 2, które miałyby zostać zainstalowane na budowanych w miejscowych stoczniach okrętach, a także pakiety modernizacyjne dla ośmiu Phalanxów Block 1 Baseline 0, stanowiących element uzbrojenia tajwańskich okrętów. Dodatkowo Tajwańczycy chcą zakupić do nich 260 tys. nabojów przeciwpancernych Mk.244 Mod.0 kalibru 20 mm. Phalanxy, a amunicja do nich to najdroższa część amerykańskiej oferty – wyceniona na 416 mln USD.
Długie „przeciwpancerne ramię” piechoty tajwańskiej to obecnie pociski TOW, które w wersji TOW-2B cały czas pozostają skuteczne, szczególnie wobec wozów bojowych kontynentalnych Chin.Długie „przeciwpancerne ramię” piechoty tajwańskiej to obecnie pociski TOW, które w wersji TOW-2B cały czas pozostają skuteczne, szczególnie wobec wozów bojowych kontynentalnych Chin.

Długie „przeciwpancerne ramię” piechoty tajwańskiej to obecnie pociski TOW, które w wersji TOW-2B cały czas pozostają skuteczne, szczególnie wobec wozów bojowych kontynentalnych Chin.

Długie „przeciwpancerne ramię” piechoty tajwańskiej to obecnie pociski TOW, które w wersji TOW-2B cały czas pozostają skuteczne, szczególnie wobec wozów bojowych kontynentalnych Chin.

Do już znajdujących się w linii okrętów, fregat typu La Fayette i Cheng Kung, Tajwańczycy planują zakup terminali transmisji danych TATDLS (Taiwan Advanced Tactical Data Links System) i ich integrację z łączem danych standardu Link 16. Ma to pochłonąć 75 mln USD. W przypadku łączności ważniejszy jest jednak drugi projekt, wyceniony na 120 mln USD – wsparcie eksploatacji lotniczych terminali systemu Link 16 Rockwell Collins MIDS (Multifunctional Information Distribution Systems) i systemu JTIDS (Joint Tactical Information Distribution System). Ten ostatni, spinający wymianę informacji w całych Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a także z systemami sojuszników, służy przede wszystkim do wzmocnienia potencjału tajwańskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pracując w standardzie Link 16 pozwala na szybki dopływ danych do stanowisk dowodzenia wyższego szczebla, a także komponentów dowodzenia baterii przeciwlotniczych. Dzięki JTIDS tajwańskie jednostki mają sprzęt kompatybilny z amerykańskim i na przykład mogą otrzymywać dane z amerykańskich środków wczesnego wykrywania. Choć główną rolę w tym zakresie pełni zapewne stacja radiolokacyjna Raytheon AN/FPS-132 UEWR, sprzedana Tajwanowi w 2005 r., której pojedyncza antena skierowana jest w kierunku kontynentalnych Chin.

Dzięki zestawom Stinger tajwańscy żołnierze będą dysponować możliwością skutecznego zwalczania niskolecących celów powietrznych (na zdjęciu żołnierze USMC).

Dzięki zestawom Stinger tajwańscy żołnierze będą dysponować możliwością skutecznego zwalczania niskolecących celów powietrznych (na zdjęciu żołnierze USMC).

Polityczne autoryzowanie sprzedaży powyższego pakietu uzbrojenia i wyposażenia bynajmniej nie zmienia dotychczasowej polityki Waszyngtonu, która dopuszcza na Tajwan dostawy wyłącznie broni defensywnej. Z drugiej strony można zauważyć, że np. w przypadku pewnych systemów rakietowych (np. pociski manewrujące serii Hsiung Feng) Tajwan osiągnął sporą samowystarczalność. Problemem pozostaje dostęp do nowoczesnych myśliwców wielozadaniowych, okrętów nawodnych, czy konwencjonalnych okrętów podwodnych. Choć w tym ostatnim przypadku amerykańska zbrojeniówka nie ma nic do zaoferowania.

Javelin, jako jeden z dwóch typów amerykańskich ppk odpalanych z wyrzutni naziemnych, jest już eksploatowany przez Tajwan. Nie może więc dziwić chęć dokupienia kolejnej partii.

Javelin, jako jeden z dwóch typów amerykańskich ppk odpalanych z wyrzutni naziemnych, jest już eksploatowany przez Tajwan. Nie może więc dziwić chęć dokupienia kolejnej partii.

Bez wątpienia najnowsza dostawa uzbrojenia jest na tyle istotna, że można ją porównać do innych dużych takich transakcji z 1992 (150 F-16), 2001 i 2008 r. Biorąc pod uwagę ten i dwa poprzednie przypadki, widać cykliczność postępowania Waszyngtonu. Zarazem obecny krok amerykańskiej administracji można odczytać, jako odrzucenie propozycji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w czerwcu 2013 r. Chiński przywódca zaproponował prezydentowi Obamie budowanie stosunków między oboma państwami „bez konfliktu czy konfrontacji”. Tym samym Waszyngton aktywnie występuje przeciw obecnej polityce władz chińskich, dążących do pokojowego zjednoczenia ziem chińskich wedle zasady „jednego państwa, dwóch systemów”, jak to miało miejsce w przypadku Hongkongu. Dostawy amerykańskiego uzbrojenia dadzą więc argumenty tym środowiskom politycznym w Tajpej, które opowiadają się za podkreślaniem odrębności Chin i Tajwanu.

 

reklama PCO

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc