Zaloguj

Amerykanie zamówią więcej F-15EX Advanced Eagle?

30 lipca media amerykańskie wskazały, że obok zastąpienia myśliwskich F-15C/D Eagle Boeing może liczyć na dodatkowy projekt zakładający zastąpienie przez F-15EX Advanced Eagle wielozadaniowych samolotów F-15E Strike Eagle. 

Obecnie wiadomo, że 13 lipca bieżącego roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Boeing podpisali wieloletnią umowę na produkcję i dostawy F-15EX Advanced Eagle – globalnie ma ona wartość 23 mld dolarów, a pierwsze egzemplarze znajdują się już na etapie montażu. Dostępne dokumenty wskazują, że zamówienie może objąć 144 samoloty, które pozwolą na zastąpienie większości z wyeksploatowanych F-15C/D Eagle w jednostkach odpowiedzialnych za zabezpieczenie przestrzeni powietrznej kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.  

Jak się okazuje, już w marcu 2018 roku Departament Obrony rozpoczął analizy ekonomicznego sensu zwiększenia zamówienia na F-15EX Advanced Eagle, które mogłyby zastąpić flotę około 218 wielozadaniowych F-15E Strike Eagle – dostarczane w latach 1988-2001 roku samoloty są intensywnie eksploatowane przez US Air Force i powoli mogą pojawić się problemy techniczne. Zgodnie z wnioskami, obecnie brak formalnej decyzji, jednak zakup fabrycznie nowych F-15EX w ich miejsce jest rozważana jako jedna z kluczowych opcji. 

Obecnie US Air Force stoi na stanowisku, że F-15E Strike Eagle mają być eksploatowane w najbliższej przyszłości. Od 2012 roku rozpoczęto proces ich modernizacji, wówczas podjęto decyzję o wymianie stacji radiolokacyjnej AN/APG-70 na AN/APG-82(v). 

Atutem F-15EX Advanced Eagle, bazującym na wdrożonych do produkcji eksportowych F-15SA i F-15QA, jest możliwość przenoszenia różnego typu precyzyjnych środków bojowych. Dzięki temu (oraz udźwigowi) może stanowić ważne uzupełnienie potencjału dla maszyn 5. generacji.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc