Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Amerykanie wzmacniają obecność na wodach Zatoki Perskiej

Pierwszy z kutrów typu Sentinel wcielony do służby w USCG, który trafi do bazy w Bahrajnie. Fot. USCG

21 stycznia w bazie US Coast Guard w Portsmouth w stanie New Hampshire odbyła się uroczystość wprowadzenia do służby kutra patrolowego USCGC Charles Moulthrope (WPC 1141). Jest to pierwszy z sześciu przedstawicieli typu Sentinel, który trafi do Bahrajnu.Zgodnie z planem kutry trafią na wody Zatoki Perskiej w tym roku. Pierwsza para -obejmująca USCGC Charles Moulthrope i USCGC Robert Goldman, który ma zostać wcielony do służby na początku lutego - zostanie przetransportowana w pierwszym kwartale. Baza w Bahrajnie jest największą komórką US Coast Guard poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Jej głównym zadaniem jest współpraca z sojusznikami regionalnymi, w tym pomoc w szkoleniu i organizacji działań, a do tego wsparcie dla US Navy. Nie można wykluczyć, że przebazowanie tych niewielkich jednostek może mieć także związek z pogorszeniem stosunków dyplomatycznych z Iranem.

Dotychczas Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zamówiła 64 kutry typu Sentinel, spośród których w służbie jest 41. Wszystkie buduje stocznia Bollinger Shipyard w Lockport. W ich projekcie wykorzystano rozwiązania niderlandzkiej grupy Damen (projekt Damen StanPatrol 4708). W USCG zastępują kutry typu Island, które są oferowane poprzez procedurę EDA sojusznikom. Z tego też względu podstawowym zadaniem typu Sentinel jest prowadzenie zadań patrolowo-interwencyjnych na obszarach przybrzeżnych.


Zgodnie z obecnie realizowanymi planami, większość Sentineli ma stacjonować na wodach kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych: sześć w bazie USCG w San Juan na Portoryko, a po trzy na Hawajach i na Wyspie Guam.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc